avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate adriana diana

Activitate adriana diana

Răspuns la discuția CCC de 1 an
Va multumesc,acum am inteles:)
Răspuns la discuția CCC de 1 an
Pai doamna de la acel ghiseu mi-a spus dupa ce am depus actele,cu toate ca la mine la servici(eu lucrand in domeniul sanitar asistent medical)mi-a spus sa vin cu 3 saptamani inainte" sa ma mai invat" nu stiu ce sa invat cu atata vechime :O
Răspuns la discuția CCC de 1 an
Va multumesc pentru raspuns.Pai asta nu inteleg nici eu.............dar oare cui sa ma adresez????Am nascut pe 12.01.2011.
Răspuns la discuția CCC de 1 an
Multumesc.Am inteles asta,dar nu stiu cu cat timp inainte de implinirea de un an al copilului trebuie sa ma intorc la servici?Eu m-as intoarce cu cateva zile,dar mi s-a spus ca cu o luna -doua....X-(
Răspuns la discuția CCC de 1 an
Am intrebat de aceasta perioada acolo unde mi-am depus dosarul pentru CCC si mi-a zis sa ma intorc la serviciu cu 1-2 luni inainte de a implini copilul 1 an.Nu mi se pare corect,inafara ca e prea devreme,apoi de ce CCC beneficiez doar de 10 luni????
Discuție CCC de 1 an
As vrea sa stiu ce intelegeti prin noua lege,adica ce inseamna "inainte de implinirea varstei de 1 an al copilului"se poate cu o zi inainte sa te reintorci la servici sau cu cat timp inainte?
Buna ziua!
Parintii mei detin apartamentul lor cu doua camere si mai are o mostenire de la parintii tatalui meu de inca un apartament,dar pentru care nu au acte inca pe numele lor,ci este un contract de intretinere cu "uzufruct"a bunicilor mei.Mentionez ca bunica a decedat de 7 ani,iar actul e din 1991.Acum la "Taxe si impozite"-impozitul e dublu la acest apartament ,cica detine 2 proprietati,dar nu e pe numele parintilor mei inca bunicul e proprietar.
Spuneti-mi va rog e corect?

P.S.Acum 10 ani bunicul nu platea nimic el fiind veteran de razboi i-au pus pe parintii mei sa plateasca cu 5 ani in urma impozitul ,trecandu-i pe ei in paranteza cica.....
Sunt momentan in aceeasi situatie ,dar eu si colegele mele am facut aceasta Facultate pentru un salar mai bun-de ce sa nu recunoastem-B-),si cand am terminat-o in loc sa-mi mareasca salariul,cum s-a facut acu 2 generatii in urma si mai inainte,mi se spune ca tb sa astept 5 ani sa dau din nou principalul cu studii superioare pentru a intra in drepturi.Ce parere aveti????#-o
Răspuns la discuția 2 ani concediu crestere copil
Va multumesc!
Ma interesa acest raspuns deoarece sunt asistent medical principal postliceala si anul acest am terminat Facultatea de Medicina G.T.Popa Iasi-4 ani asist med generalist.De la personal mi s-a spus ca nu ma poate trece pe studii superioare,deoarece trebuie sa dau din nou gradul principal cu studii superioare,iar pentru acesta tb sa am vechime in munca de 5 ani.Mie nu mi se pare corect ,deoarece este acelasi grad care l-am dat anul trecut....deci nu vad rostul sa pierd atatia bani la salar,avand in vedere faptul ca acum 2 ani toate colegele mele din spital in aceeasi situatie li s-a marit salariul de la sine
Va rog sa-mi spuneti daca odata cu reintoarcerea mea la munca dupa 2 ani concediu crestere copil,plus pre si post natal,ce se pune vechime si ce nu din toate aceste concedii?Vechime in munca.