avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 361 soluții astăzi
Forum Activitate adelaistrati

Activitate adelaistrati

Răspuns la discuția pensie- contributie
sa fiu si mai clara: 4 ani post diplomatic dupa cum am spus, 3 ani post NATO(asta daca e vreo diferenta intre ele:am avut tot pasaport diplomatic dar nu sunt sigura daca este asimilat ; gradul si functia o impuneau).
Multumesc
Răspuns la discuția pensie- contributie
da, ofiter MApN, adjunct atasat al apararii.
Buna ziua!
Am urmatoarea situatie: mi-am insotit de 2 ori in viata sotul la post in strainatate cumuland 7 ani. Pentru aceasta perioada am primit o adeverinta de la sotul meu de la seriviu ca , pentru perioada petrecuta , ma incadrez in prevederile legii 19/17.03.2000 -#-ocare este legea generala a contributiilor pentru asigurarile sociale. Intrebare:pentru aceasta perioada se considera sau nu ca eu am cotizat la sistemul de pensii ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.#-o
Am inchiriat unei terte persoane un apartament proprietate personala impreuna cu sotul meu. Partea mea de venit estimat este de 350 lei/luna. Impozitul este 112 lei/trimestru. Eu nu am alt venit decat acesta. Tinand cont ca este sub salariul minim pe economie pot fi scutita de acest impozit?
Multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția votare
Multumesc mult de tot!
Simona
Răspuns la discuția votare
Imi cer scuze ca nu am pus intrebarea corect. Fiul meu este handicapat mental, este autist.
L-am regasit pe listele de vot la alegerile locale si am rugat sa fie reglementata situatia(sa se scrie in dreptul numelui sau situatia reala; de la sectia de vot mi s-a spus ca pot vota in numele lui cu certificatul de handicap. Nu mi se parea o solutie asa ca nu vreau ca nimeni altcineva sa beneficieze de votul sau de fapt neacordat niciodata). Ce pot sa fac din punct de vedere legal sa il sterg de pe liste?
Multumesc anticipat,
Simona
Discuție votare
fiul meu, major d.p.d.v. varsta(28 de ani) este ersoana cu grad de handicap nr.1, am tutela sa de la primarie. Cum procedez ca sa pot si vota in numele lui tinand cont ca este pe listele electorale?:O
Discuție pensie
am 55 de ani impliniti in luna mai a.c.,am lucrat din 1977; am lucrat in conditii deosebite si am reusit sa strang 28 de ani si 7 luni. In anul 2001 ,luna mai mi-am insotit sotul la un post considerat diplomatic in strainatate. Am facut un contract cu Casa de Pensii Bucuresti valabil din mai 2001 pana in ianuarie 2006. In luna august 2006 mi-am insotit sotul din nou in strainatate pe un post considerat nediplomatic. Mi-am incheiat din nou un contract cu Casa Pensii valabil pana in mai 2010. La intoarcere nu am mai gasit loc de munca. Intrebari-:pot sa ies la pensie cu anii de munca pe care ii am
- cu varsta pe care o am
- si conform legii diplomatilor in anii de "diplomatie" serviciul sotului a fost obligat sa-mi plateasca pensia "oficial"(pe langa ce mia-m platit eu?)
Multumesc, sper sa nu va dau bataie de cap.#-o
Simona
Buna ziua,
Incerc sa aflu un raspuns la urmatoarea problema:exista in legea pensiilor vreo referire la pensionarea anticipata a mamelor(sau deduceri speciale) care au lucrat cca 38 de ani pana la 54 de ani(am lucrat cativa ani in conditii speciale) si care au avut in ingrijire un copil cu handicap grad I ? Dupa cat am inteles nu ma pot pensiona cf. legii vechi la 54 de ani ci trebuie sa mai astept pana la 56(iar intre timp ma hranesc cu aer pentru ca fiul meu are 27de ani acum si nu mai poate avea nimeni altcineva grija de el ca ma pot duce la serviciul pe care oricum nu l-as mai gasi X-(#-o:(( ).
Multumesc anticipat,
Adela
Multumesc pentru raspuns;testamentul a fost facut in Romania. Care a fost termenul in care s-ar fi putut contesta testamentul? Multumesc inca odata. Sper sa ma lamuresc sa nu ma fac de ras degeaba!:">