Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea mamelor care au in ingrijire persoane cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea mamelor care au in ingrijire persoane cu handicap

Buna ziua,
Incerc sa aflu un raspuns la urmatoarea problema:exista in legea pensiilor vreo referire la pensionarea anticipata a mamelor(sau deduceri speciale) care au lucrat cca 38 de ani pana la 54 de ani(am lucrat cativa ani in conditii speciale) si care au avut in ingrijire un copil cu handicap grad I ? Dupa cat am inteles nu ma pot pensiona cf. legii vechi la 54 de ani ci trebuie sa mai astept pana la 56(iar intre timp ma hranesc cu aer pentru ca fiul meu are 27de ani acum si nu mai poate avea nimeni altcineva grija de el ca ma pot duce la serviciul pe care oricum nu l-as mai gasi X-(#-o:(( ).
Multumesc anticipat,
Adela
adelaistrati a scris:
Incerc sa aflu un raspuns la urmatoarea problema:exista in legea pensiilor vreo referire la pensionarea anticipata a mamelor(sau deduceri speciale) care au lucrat cca 38 de ani pana la 54 de ani(am lucrat cativa ani in conditii speciale) si care au avut in ingrijire un copil cu handicap grad I ?

Imi pare sincer rau, nu exista. Din punctul de vedere al celor care au elaborat Legea nr. 263/2010, in Romania nu exista nici mame, nici persoane cu handicap. :(