avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate EmiliaS

Activitate EmiliaS

Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
rino83 a scris:

simeria a scris:

a primit careva mail de confirmare privind admiterea la camin?


Da ! :)

@ Sheillazuzu : Trebuie sa parcurgi urmatorul traseu de cabinete , nu neaparat in aceasta ordine : neurologie, ORL, oftalmologie, psihiatrie, EKG, chirurgie (dar pe usa scrie si ginecologie, dar intram intr-un domeniu pe care nu-l stapanesc, chiar nu stiu ce se intampla inauntru cu fetele :D), recoltare sange, medicina interna ( neaparat dupa EKG)...nu stiu cati dintre candidati sunt fara nicio afectiune sau fara nicio carenta, eu am vazut mai multi care au primit cate o recomandare din partea doctorilor(inclusiv eu, un consult oftalmologic :D), dar asta nu cred ca are vreo influenta asupra validarii rezultatului.
Mda, si la sfarsit faci plata, ca orice cetatean de buna credinta.:)


si toate astea cam cat au durat?intreb pt ca sunt printre cei programati luni dimineata si banuiesc ca voi rata ceremonia de deschidere..:(
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Salut! As fi vrut sa va intreb cum merge la voi cu grilele d-lui Udroiu. Eu de cateva zile imi bat capul cu ele...trebuie sa recunosc ca m-au cam demoralizat :)
davegahan a scris:

short_tail a scris:

Eu cred ca nu pregatirea propriu-zisa e problema, ori tratatul dupa care inveti, ci gestionarea corecta a stresului in examen, vedeti bine ca iesiti din sala si cand cititi subiectele va mirati ca ati gresit copilareste. Faceti o estimare clara, cate grile ati mai fi putut face si vedeti care e procentul de emotional..


Pentru ca daca din start ai (sa zicem) 40 de intrebari la care vezi raspunsul din prima, fara nicio ezitare, iti va ramane mai mult timp sa analizezi si sa rezolvi intrebarile tricky. Si in felul asta, in loc de 2 min pt fiecare intrebare, vei avea 3 minute. Diferenta de la 2 la 3 minute de intrebare e imensa. Ca de la esec la reusita.
eu pot spune ca acest timp in plus m-a facut sa ma gandesc prosteste la solutii mai complicate decat in realitate. Am schimbat cateva intrebari asa pentru ca pur si simplu, mi se parea mult prea simplu (comparand cu experienta din august 2010). Am gresit si platesc cu inca 7 luni de studiu si exercitiu...:)
era de asteptat sa fie respinse. Sincer, stand si analizand, intrebarile implicau doar stapanirea foarte buna a materiei si a nervilor. Succes in continuare celor care au ramas in competitie si celor care urmeaza sa dea in august! (si eu ma numar printre ei :))
alexellu a scris:

Nu e ingrijorator faptul ca in vara au avut in jur de 50 si acum au peste 80. Stiu si eu cateva cazuri, dar daca va uitati cu atentie, sunt oameni care mai trecusera de grila in anii anteriori si picasera pe media finala.
In vara, modul de redactare a grilelor i-a naucit pe multi, probabil ca si-au pierdut concentrarea si de aceea au ratat examenul cu punctaj asa mic.
pot sa spun din proprie experienta ca eu am gresit anul acesta mult la civil/procedura civila pt ca pur si simplu mi s-a parut prea simplu (comparativ cu vara trecuta) si am zis ca e ceva in neregula. Am gresit la intrebari ridicol de usoare pentru ca am intrat in "dizertatii filosofice".
Patrick_ a scris:

Stiu ca poate intreb aiurea, dar ce credeti? Se vor anula vreo grila, doua?
Sunt ceva sanse reale?


sincer, nu cred. Si eu sunt la limita cu punctajul, dar nu imi pun sperante in ceva puncte din oficiu. Am reluat intrebarile si singura problema pe care o gasesc este ca nu am fost suficient de atenta.
Incercati sa identificati semnaturile din josul tezei - ca sa va dati seama cine certifica/verifica intrebarile. Sau nu o fi asa?...
stiam ca cel judiciar e valabil 6 luni...ma rog, cred ca pentru ei ar fi destul de greu de urmarit, dar eu chiar nu mai aveam chef sa "bat" jumatate de oras pentru asta...era un gand razletz...

multumesc pentru parere si spor !
Buna,

Am si eu o intrebare: pentru dosarul de inscriere (de acum), cazierul judiciar ar trebui sa mai fie valabil (pentru cei care au dat si in august). Ce ziceti, incercam sa mai castigam niste timp solicitandu-le sa nu il mai ceara pentru cei care deja au dat in august?