avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate sasu emilia

Activitate sasu emilia

Contractul respectiv are o clauza abuziva .Proprietarul putea sa denunte unilateral contractul dupa prima zi in care intra in vigoare si dupa 90 zile sa fim nevoiti sa eliberam spatiul iar investitia facuta pentru amenajarea lui sa ramana la proprietar.
Buna seara,
Sunt admin. unei societati care a incheiat cu o alta societate un contract de inchiriere a unui spatiu, pe termen de 5 ani. Eu, in calitate de locatar al spatiului ,am facut investitii in spatiu respectiv si l-am subinchiriat pe o perioada de 5 ani altor 3 firme (am acest drept de subinchiriere prevazut in contract) Astazi am primit din partea Proprietarului o notificare de denuntare unilaterala a contracului , solicitand sa predau spatiu in termen de 90 zile de la notificare . Specific, ca una din cauzele de incetare a contractului stabilita de parti este si denuntarea unilaterala a uneia dintre parti dar in cazul in care Locatarul( adica eu) denunta unilateral contractul este obligat la plata chiriei pana la finalul contractului.La locator nu se specifica ce obligatii are daca denunta unilateral contractul.Ce pot sa fac in aceasta situatie ? In calitate de chirias am toate obligatiile platite la zi fata de proprietarul de drept al spatiului, la randul lor firmele ce stau in chirie la mine au obligatiile platite la zi cf contracului si nu le pot scoate afara din spatiu pana la finalizarea contractului (M-ar da in judecata)
Deci bunicul meu poate sa-si caute alt intretinator,sa faca alt contract de intretinere
Mama mea a facut un contract de intretinere cu tatal dansei(bunicul meu) prin care se obliga sa-l intretina pe perioada vietii urmand ca dupa moartea dansului sa -i revina automat casa acestuia.Fiind plecata in America si neputand direct sa-l intretina, am fost desemnata eu in contract sa exercit aceasta indatorire.Specific ca mama mea intre timp a murit si nu stiu daca se anuleaza acest contract .Cine va intra in posesia casei dupa moartea bunicului?.Specific ca mai am un frate si bunicul mai are doi nepoti din partea fiului sau( fratelui mamei decedat si el)