avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate iulian1975

Activitate iulian1975

Discuție stopaj la sursa
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: sunt cercetat penal pentru stopaj la sursa,impozit si CAS pe salarii, in suma totala de 2700 lei. Firma nu mai are activitate de 2 ani si de curand am cerut in instanta si insolventa. Intrebarea mea este daca hotararea judecatoreasca de intrare in insolventa stopeaza cercetarea penala pentru stopaj la sursa, sau ancheta penala isi urmeaza cursul. Pe respectiva hotarare judecatoreasca scrie clar " conf art 36 din legea 85/2006, de la data deschiderii procedurii se suspenda de drept toate actiunile judiciare sau masurile de executare silita pentru realizarea creantelor asupra debitorului sau bunurilor sale". Cu toate acestea, ofiterul de politie care ma ancheteaza continua sa ma cheme la politie pentru declaratii si a spus ca procurorul va hotara daca mi se va da NUP sau voi ajunge in instanta.
In momentul in care i-am spus ca voi intreba un avocat despre aceasta situatie,s-a enervat foarte tare si a zis "bai tu pe mine sa nu ma ameninti cu avocatii,mai bine plateste-ti datoriile".
Ma poate ajuta cineva sa inteleg daca e abuz ceea ce face domnul politist, sau are dreptate (din punct de vedere juridic evident, nu al comportamentului) si ancheta penala va merge mai departe? Daca as primi si ceva texte de legi care sa argumenteze punctul de vedere as ramane profund indatorat. Va multumesc.
Răspuns la discuția reabilitare cazier judiciar
Va multumesc pentru raspunsuri, sa inteleg ca reabilitarea de drept nu este tocmai "de drept" din moment ce trebuie sa ma adresez din nou instantei, sa platesc avocat, etc...???
Buna ziua, am o nelamurire si va rog sa ma ajutati. Am o condamnare de 1 an inchisoare cu suspendare din 2005 pentru furt calificat. Anul trecut am solicitat eliberarea unui certificat de cazier judiciar si mi-a iesit curat, insa anul acesta in octombrie, am cerut din nou eliberarea unui astfel de certificat si a iesit "patat" cu acea condamnare. Am intrebat la Politie si mi s-a raspuns scurt ca "nu-i nici o greseala"fara sa ma lamureasca insa de ce anul trecut a iesit curat si acum nu. Din cate am citit pe forum, reabilitarea de drept la pedepsele de maxim 1 an inchisoare se face la 3 ani de la incheierea pedepsei( in 2006 in cazul meu),conform art 134 cp,deci teoretic in 2009 ar fi trebuit sa fiu reabilitat (dupa cum a reiesit si din cazierul eliberat anul trecut).
Mentionez ca anul acesta, in februarie am mai fost cercetat pentru o infractiune la Legea CEC-ului, insa sa dispus neinceperea urmariri penale. Ma puteti lamuri ce trebuie sa fac ca sa obtin aceasta reabilitare, daca nu pot avea reabilitarea de drept (poate art 134 nu mai este valabil, nu stiu), cum se obtine o reabilitare judecatoreasca si cam cat timp ar putea sa dureze? Va multumesc.