avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate marag68

Activitate marag68

cred ca datorita placerii omenesti de a ne judeca semenii ,d_doinita incercati o usoara tragere de ureche ,fara a avea cunostinta despre motivele pentru care eu IMPREUNA cu sotul meu DORIM sa facem aceasta modificare.
Am dorit sa vedem daca putem face acest lucru printr-o declaratie la notar sau neaparat prin contract de vanzare cumparare,cautand varianta cea mai ieftina.

Si cu mana pe inima va spun ca ne bucuram f mult unul de altul dar tocmai din multa dragoste ne dorim ca daca doamne fereste se intampla ceva cu oricare dintre noi, celalalt sa nu ajunga pe drumuri.

Daca imi permiteti un sfat : incercati sa nu judecati prea aspru fara sa cunoasteti realitatea, altfel cu siguranta GRESITI !
Buna ziua,

Impreuna cu sotul am un apartament cumparat in 2004.Acest imobil este impartit astfel: cota de 2/3 parte din imobil este bun comun si cota de 1/3 -a parte din imobil este bun propriu al sotului dintr-o mostenire.
Ce acte ar trebui sa intocmim pentru ca acest imobil sa fie impartit in mod egal la amandoi, adica cota de 1/3 sa devina bun comun al amandoura.

In cazul decesului unuia dintre soti cum se face impartirea avand in vedere ca fiecare dintre noi are un copil dintr-o casnicie anterioara?
Răspuns la discuția despagubire rca in caz de deces
revin asupra acestui subiect pentru ca intre timp a fost data o rezolutie de neincepere a urmaririi penale pentru sofer, motivul accidentului fiind medical- accident vascular- va rog sa imi spuneti daca in aceste conditii se mai poate obtine despagubire conform clauzelor rca de la asigurator pentru decesul tatalui meu. multumesc
Răspuns la discuția despagubire rca in caz de deces
multumesc pentru raspunsuri. mentionez ca autoturismul ford fiesta era proprietatea varului tatalui meu si in momentul accidentului era condus de el personal. Tatal meu impreuna cu fratele lui erau pasageri; in urma accidentului(masina s-a rasturnat datorita neadaptarii vitezei la conditiile de drum), tatal meu a decedat. fratele lui a fost accidentat grav, iar soferul a scapat teafar cu o zi spitalizare si putin speriat. in accident nu a mai fost implicata nici o alta persoana in afara de cele 3 si nici o alta masina. in dosarul deschis la procutura nu s-a dat inca nici o rezolutie.polita rca era valabila in momentul accidentului, exista si casco-masina fiind cumparata in leasing
tatal meu a decedat in urma unui accident auto produs in luna martie a acestui an. Masina a fost condusa de unchiul meu si deoarece avea atat rca cat si casco acesta a fost despagubit , masina fiind considerata dauna totala. Vreau sa stiu daca in urma accidentului pe care l-a produs se face vreo ancheta avand in vedere ca in urma accidentului tata a decedat pe loc iar fratele acestuia a fost accidentat foarte grav(ambii au fost pasageri), soferul avand leziuni minore fara a necesita spitalizare. Daca da unde ar trebui sa ma interesez daca exista vreo rezolutie( familia mea nu a depus nici o sesizare).
m-ar mai interesa daca din punct de vedere rca pot cere despagubiri firmei de asigurare, daca asupra asiguratului vor avea loc repercursiuni in caz de despagubire si care sant pasii pe care trebuie sa-i parcurg in cazul in care exista clauza de despagubire.