avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate remus388

Activitate remus388

avocatul poate merge singur la Parchet pt. a afla de ce am fost chemat sa dau declaratii?
Ii va spune procurorul care este motivul pt. care sunt chemat sa dau declaratii?
Nu vreau sa ma duc total nepregatit la Parchet, iar avocatul spune ca el nu poate sa afle nimic pana nu ne prezentam impreuna in fata procurorului care abea atunci ne va spune pt. ce am fost chemat.
Este adevarat ca avocatul nu poate afla pt. ce sunt chemat sa dau declaratii?
In cazul in care Adunare Generala a Proprietarilor a stabilit aplicarea de penalitati pt intarziere peste penalitatile aplicate de catre furnizor, in situatia in care vrea sa renunte la aplicarea acestor penaliti, cum se poate lua aceasta hotarare, tot prin convocarea unei Adunari Generale?
Vrem sa renuntam la aceste penalitati pt. a fi in conformitate cu Legea 175/2010
Cu privire la penalitatile aplicate de catre furnizori , consider ca ei, furnizorii sun singuri in masura sa renunte la aplicarea rezpectivelor penalitati .
1.Daca achit in termen de 48 ore jumatate din amenda prevazuta in pv , mai pot sa contest pv.?
2.Daca il contest si nu depun la dosar dovada de achitare a jumatate din amenda, in cazul in care obtin anularea pv pot ca pe dreptul comun , pe plata nedatorata sa solicit restituirea sumei achitate ?
3.Daca mi se admite plangerea contraventionala in parte, in sensul ca se transforma amenda in avertisment , intr-o asemenea situatie cand nu am castigat pe deplin cauza , mi se mai acora (restituie)cheltuielile de judecata?:O