avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate micadina76

Activitate micadina76

Răspuns la discuția Rovigneta ramane valabila?
In luna iulie mi-am schimbat si eu masina si m-am interesat in legatura cu acest subiect. Pe rovineta apare atat numarul de inmatriculare al masinii cat si seria sasiului. In cazul schimbarii proprietarului pentru a nu avea probleme este necesar sa va adresati SDN ( Serviciul de Drumuri Nationale) de care apartineti pentru a solicita modificarea in baza de date a numelui proprietarului. Se achita o taxa de 20 lei la lei. Precizez ca este vorba de mentinerea valabilitatii rovignietei achitate de fostul proprietar.
In cazul dumneavoastra, parerea mea este ca ar trebui sa achitati rovigneta pentru masina achizitonata si sa depuneti la SDN cerere prin care solicitati restituirea contravalorii rovignetei pe care ati achitat-o dumneavoastra, pentru masina pe care ati vandut-o, proportional cu perioada ramasa din an cand nu beneficiati de serviciile ADN.
Parerea mea este sa intrati si pe site-ul oficial al ADN. Prietenul nostru, www.google.com, va v-a ajuta cu siguranta! Veti gasi raspunsurile de care aveti nevoie. Eventual dati un telefon si aflati de la ei cum ar trebui sa procedati.
Personal, nu as risca o amenda pentru neplata rovinetei. Cu banii pe amenda ati putea achita de voie 4-5 rovignete. Sper sa luati cea mai buna hotarare! Succes!