avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate Maria00

Activitate Maria00

Buna ziua,

Am achitat taxa mediul in 2010.
Acum doresc sa cer restituirea acesteia pe cale administrativa si sa vand respectivul autoturism dupa 1 martie 2017.
Noul proprietar va fi conditionat de plata taxei la inmatriculare?

Multumesc!
Buna ziua

Bloc cu 2 scari, o singura Asociatie, 1 singur apometru de Apa la subsolul scarii 1.
Scara 1 si scara 2 se despart in 2 Asociatii, ramane un singur contor apa si o singura factura la apa. Se cade la invoiala cum sa se imparta facturile lunare de apa pe cele 2 scari.
Presedintele de la scara 1 opeste apa de la scara 2. Motivul ar fi ca la o factura comuna trecuta o suma nu este recunoscuta ca fiind datorie a niciunei dintre scari. Prin oprirea apei reci la scara 2 se doreste sa se forteze mana pentru a achita suma cu pricina.

Va rog sa imi spuneti daca este legal ce a facut presedintele si cum putem dezamorsa situatia (ma intereseaza sa curga apa).

Nu stiu daca hotararea s-a luat pe baza vreo unei adunari a membrilor sau este o decizie personala.
'Negocierea' cu presedintele respectiv inseamna doar 'du-te si plateste si dau drumul la apa'.
Va rog sa imi spuneti daca exista si alte solutii in afara de a accepta situatia si a plati suma respectiva fara nicio alta negociere sau explicatie.

Va scriu in calitate de locatar care sufera in urma unei decizii.
Nu sunt administrator sau presedinte.

Va multumesc,
Maria


Răspuns la discuția Pot fi acuzat de discriminare?
Copiii au dreptul la acces in invatamant de masa.
Chiar si cei cu diagnostic de la psihiatrie... Medicii chiar recomanda incadrarea in invatamantul 'normal' astfel incat copilul sa se dezvolte si sa recupereze.
Daca sunteti ingrijorat de fetita dvoastra poate ar trebui mutati copilul dvoastra. Cu siguranta ar fi un efort mai mic decat acela al excluderii altui copil.
Nu toti copiii sunt norocosi. Poate acel copil simte diferenta dintre el si colegi si nu are in clasa cine sa il ajute sa inteleaga si sa depaseasca situatia. Este si vina parintilor care au considerat oportun la un moment dat sa tina copilul doar in casa 9 luni. Si unde a disparut insotitorul?
Daca v-ati putea pune 5 minute in pielea copilului sau al parintilor copilului...
Buna ziua
 
Copilul meu este incadrat in grad de handicap.
Pana la 3 ani am stat cu el acasa in CCC.
Ulterior mi-am inceput activitatea la serviciu, dupa 6 luni de activitate imi inceteaza contractul de munca si nici nu imi gasesc deocamdata un alt serviciu.
 
Va rog sa imi spuneti daca pot beneficia in continuare de CCC si ce trebuie sa fac in acest sesn.
 
Multumesc
mARIA
Discuție Obligatii ONG
Buna ziua

Sunt in plin proces de constituire a unei asociatii. Scopul acesteia este de a obtine venituri din 2% din venituri, bani folositi pt a sustine terapia copilului meu.

Va rog sa imi spuneti ce obligatii contabile si fiscale voi avea.

De asemenea apreciez si alte informatii care m-ar putea ajuta, avand in vedere ca nu am nicio experienta in Ong-uri.

Cu multumiri
Maria
Buna tuturor

Am avut si cea de a 2 a infatisare la proces.
La dosar am pus copii dupa chitantele din 2001 pana in prezent prin care arat ca sunt bun platnic si am platit lunar.
Dna judecator imi spune ca prin acestea dovedesc ca am achitat cotele lunare de intretinere, nicidecum reesalonarile radet care imi sunt imputate.
Sentinta e in pronuntare.

Este posibil ca avand eu toate chitantele sa pierd procesul pt ca dna judecator considera ca datoria catre radet este o datorie noua care nu are legatura cu platile efectuate de mine lunar?

Nu de alta, cota parte revenita mie din datoria catre radet e de 12.000 lei (120 mil lei vechi), esalonat cate 200 lei pe luna...

Multumesc
Răspuns la discuția Prelungire CIC copil cu handicap
Stimate dle Tudor

Acum sunt in ccc pt copil incadrat in grad de handicap pana la varsta de 3 ani.
Dupa aceasta varsta inteleg ca se poate prelungi ccc. Indemnizatia pe care o pot primi este cea minima de 0.9 isr sau pot primi ca si pana acum Indemnizatia reprezentand 85% din venituri?
Daca ma intorc la serviciu as putea reveni la ccc si in ce conditii banesti.

Multumesc
Maria
Buna ziua

Acum sunt in concediul de crestere a copilului pana la varsta de 3 ani si beneficiez si de salariu de insotitor pt copil incadrat in grad de handicap.

Va rog sa imi spuneti daca aceste drepturi inceteaza daca inregistrez venituri din inchirierea unui apartament.

Multumesc
Maria
Buna
Si pe mine ma intereseaza acest subiect.
Unul din parintii copilului cu handicap beneficiaza de scutire de impozit pe venit?
Cum se realizeaza aceasta?

Multumesc
Maria
Multumesc tuturor pt raspuns.
Intre timp am primit si citatie fiind chemata in judecata de asociatia de proprietari pt neplata reesalonarilor radet.
Si mai am si cateva informatii in plus: fostul administrator a primit NUP la procesul intentat de catre asociatia de proprietari pt faptul ca pe mai multi ani a incasat cotele lunare de intretinere, dar nu a achitat furnizorii. Explicatia judecatorilor este ca dovezile sunt circumstantiale (asociatia are datorii, dar nu putem proba ca datoriile sunt din vina administratorului), in plus fostul administrator nu are venituri si nici bunuri in prorpietate (intre noi fie vorba sora administratorului hotz e avocat si toate imobilele administratorului au fost vandute catre sora avocat).
Stiu ca urmatorul pas pe care trebuie sa il fac este sa fac preintampinare - rugamintea mea sa imi spuneti ce trebuie sa contina, ce acte sa depun la dosar.

Multumesc
Maria