Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire CIC copil cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire CIC copil cu handicap

Daca copilul unei angajate face 1 an pe 1 martie 2013 si m-a anuntat astazi, 04 februarie ca sapt viitoare va aduce un certificat de handicap pentru copil, pot prelungi direct suspendarea CIC cand aduce certificatul, sau trebuie sa ii fac intai revenire si apoi suspendare (avand in vedere faptul ca trebuia sa se intoarca cu 1 luna mai repede, deci pe 1 februarie, conform HG 57/2012).
giacris, utilizator
1. Salariata face o cerere (ataseaza si o copie dupa certificatul de handicap al copilului) pentru prelungirea suspendarii CIM pana la varsta de 3 ani (sau pana cand este valabil certificatul de handicap).

2. Angajatorul emite o decizie de prelungire a suspendarii CIM cu care salariata merge la Primarie pentru prelungirea perioadei de CCC.
Multumesc :)
Cu ce data intocmesc decizia de prelungire a suspendarii CIM pentru CIC copil cu handicap:
1. cu data emiterii certificatului, adica 07.02.2013
2. cu data de astazi, cand am intrat in posesia certificatului, adica 12.02.2013
3. incepand cu a doua zi dupa implinirea varstei de 1 an a copilului, adica 02.03.2013 ?

Multumesc
Prelungirea suspendarii CIM se face incepand cu data de 02.03.2013 deoarece pana atunci mama este deja in CCC si pana atunci are CIM suspendat.
Buna ziua
Eu am fetita incadrata in handicap mediu, si am prelungit CIC de la 1 an la 2 ani, iar in decursul acestui an , am facut tratamente, situatia nu s-a imbunatatit din pacate , si doctorita mi-a zis ca ar trebui sa mai stau acasa cu ea, avand in vedere situatia. Se mai poate prelungi CIC cu un al doilea certificat de la 2 la 3 ani si sa primesc aceeasi indemnizatie lunara ca si pana acum? Am inteles de la cineva case poate doar un an prelungi chiar daca este de la 1 la 2, si daca as vrea sa prelungesc pana la 3 ani, nu voi mai primii indemnizatia, sau daca voi primii aceasta va fi undeva la 500 de ron, si nu 85% din veniturile realizate in ultimele 12 luni inainte de a da nastere copilului. Exista cumva vreo lege care prevede ca doar un an poti prelungi daca ai optat pt 1 an maternitate cf noii legi?Multumesc.