avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate estefy_stef

Activitate estefy_stef

Buna seara! Am si eu o problema. Lucrez in invatamant si am sesizat ca salariul meu este mai mic cu aproape 100 de lei fata de al unei colege cu aceleasi studii,grade didactice, treapta de vechime,sporuri. Cand am intrebat contabila si secretarul mi s-a spus ca asa e programul de salarizare EDUSAL, nu stiu nici ei de unde e diferenta. Ulterior ,contabila mi-a spus ceva de ordonanta 103/2013, nu am inteles bine. Colega despre care vorbesc era in concediu ingrijire copil in 2013 si mi s-a spus ca asta e cauza, ca nu lucra in anul in care s-a dat ordonanta 103. Asa sa fie? Nu m-a convins deloc cu explicatia data, mai ales ca se vedea ca nici contabila nu era foarte convinsa de ea. Mi-a dat impresia ca vrea sa scape cat mai repede de mine. Ce sa fac? Cui sa-i mai cer explicatii?
buna seara! am si eu o intrebare.:pot primi ajutor de inmormantare pentru o persoana decedata in drum spre serviciu? De la firma nu am primit nimic. Daca da,unde trebuie sa merg,la ce institutie? Cineva de la primarie mi-a spus ca ajutorul acesta se acorda doar pensionarilor. E adevarat? Pai atunci banii lui dati la stat unde sunt? Are aproape 25 de ani de munca. Va rog sa-mi raspundeti ca nu stiu pe cine sa mai cred. Multumesc.
Buna ziua!As vrea si eu niste lamuriri cu privire la concediul pentru ingrijirea copilului. Eu am nascut pe 5 sept si nu am beneficiat de concediu medical decat de la 1 sept,pentru ca lucrez in invatamant si pana in aug. am fost in concediu de odihna.Vreau sa stiu cand imi depun dosarul la primarie, dupa 126 de zile de medical sau dupa 42? Sunt obligata sa stau 126 de zile? Daca optez pentru un an de concediu si ma intorc la serviciu la 11 luni beneficiez de stimulentul de 500 lei pana la 2 ani? Va rog sa-mi raspundeti si mie la intrebari daca puteti,pentru ca la primarie mi se spune una, la scoala alta. Multumesc. O zi buna!!
Discuție taxa auto
care e treaba cu taxa auto din 2012? se dau banii inapoi ? eu am un renault symbol din 2010 si am dat taxa de poluare vreo 500 E. voi primi ceva inapoi? va rog sa-mi spuneti si mie.. multumesc!
Răspuns la discuția Legea 221/2009
asta stiu,dar liderul nostru de sindicat nu a trimis dosarul mai departe anul trecut. sindicatul ce sa ne faca acum daca nu am dat in judecata? e de vina liderul de sindicat. ei vor lua banii acum si noi ramanem pe dinafara din cauza lui. e corect? a zis ca trimite acum dosarul. acum de ce sa-l mai trimita? sa primim hotararea la anul? ce sa mai facem cu ea?
Răspuns la discuția Legea 221/2009
si eu sunt in aceeasi situatie.in 2008 am lucrat in bucuresti la o scoala generala si de la 1 sept 2009 sunt titulara la o scoala din judetul giurgiu.cei de aici (giurgiu) in anul in care eu am lucrat in bucuresti au dat in judecata pentru legea 221. in anul urmator cand si eu eram angajata scolii au primit hotararea.atunci am strans si noi (cei nou-veniti) bani sa dam in judecata. acum vor sa-si mareasca salariile si sa ia si diferente de la 1 ianuarie 2010 doar cei din 2008 . cand ne-am interesat la sindicat de dosarul nostru.... SURPRIZA!! nici nu a fost depus. ni s-au luat banii ( cate 30 lei) si liderul de sindicat nu a depus dosarul. daca il depunea de anul trecut, acum luam si noi si marirea si diferentele. in situatia asta ce sa facem?