avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate cedeandreea

Activitate cedeandreea

Multumesc si pentru acest sfat, dar zau ca nu-mi mai vine sa chem politia... Nu stiu cum o fi pentru altii, dar pentru mine a fost mega-stresant sa-i chem de doua ori in aceeasi seara. Nu mai facusem niciodata asta si am tot timpul in cap gindul ca sigur or fi urgente mai mari decit vecinii mei galagiosi si bocanitori. Si ca trebuie sa existe o alta metoda ca sa se rezolve situatia asta. Numai ca nu stiu care e.

Dar e din nou aproape miezul noptii, si din nou fac chef, unde se urla si din nou scapa sau trintesc chestii pe jos, respectiv in tavanul meu, incit pare ca e cutremur! Habar nu am ce pot trinti ca sa sune in halul asta...

In fine, voi suna luni la politistul de proximitate la care am fost prima data si de la care nu am primit inca nici un raspuns in legatura cu sesizarea pe care am depus-o, si sa vedem ce spune el.

Va tin la curent, poate cuiva o sa ajute povestirea acestei mici dar extrem de iritante saga de bloc.
Multumesc pentru raspunsuri,

Da, am vorbit si eu cu ei, ultima data ieri, cind eram foarte obosita si ei, in continuare, foarte galagiosi si a-toate-trintitori pe podea, respectiv tavanul meu. Au parut sa inteleaga, si ca peretii sint foarte subtiri, deci orice bocanitura se aude inzecit la mine, si ca sint obosita si am nevoie de liniste sa na odihnesc putin, si au promis ca vor face liniste. Dar a fost la fel si acum e la fel. Intre timp a mai fost si o petrecere cu urlete si bubuituri in tavan... Deci da, vorbisem cu ei si inainte, am vorbit si acum... A vorbit cu ei si administratoarea blocului, apoi si presedinta, care este o persoana extrem de delicata si care sint sigura ca le-a vorbit foarte frumos.

Doar ca nu se schimba nimic si eu am nevoie ca in putinul timp liber pe care il am sa ma odihnesc putin dar mai ales sa lucrez, in liniste, la proiectele personale. Si de aceea intrebam ce as putea sa mai fac...

Voi incerca sa scriu memoriul recomandat de Gabi, daca nu identificam alte solutii...

Sarbatori frumoase! Si linistite!
Buna ziua.
De citeva saptamini, vecinii noi de deasupra apartamentului meu fac niste zgomote incredibile in podea, respectiv tavanul meu. La sfirsit de saptamina, totul se asezoneaza cu chefuri urlate pina tirziu in noapte, pe la ora 2.
In cele din urma nu am mai rezistat si am facut o sesizare la politia de proximitate. Nu am vrut sa sun la urgente, ca sa nu tin liniile ocupate. Cazul inca se cerceteaza, sa vedem. In orice caz, politistul mi-a spus ca este mult mai util sa sun la 112.
Drept care, in timpul unui chef care a inceput pe la 7 seara, am sunat la 112 si a venit un echipaj. Mi-a luat datele, a urcat la vecini si au plecat in citeva minute, zicindu-mi sa mai sun daca nu se potolesc pina la ora 24. OK... Nu s-au potolit deloc, asa ca dupa ora 24 am mai sunat o data, desi ma simteam tare prost, sau cel putin tare nefericita ca sint in postura asta. Echipajul a venit iarasi repede, iar mi-au luat date si au urcat la vecinii de sus. Si iar politistii au coborit in nu mai mult de citeva minute... Nu inteleg! Iar cheful a continuat mult si bine, cu aceeasi galagie.
Stie cineva care e procedura? Si daca poate sa dureze atit de putin? Nu pun eu sub semnul intrebarii metodele politiei, doar ca, in acest caz, nu inteleg cum merg lucrurile. Mai ales ca efectul (cel putin imediat) e ca inexistent, din moment ce galagia ramine aceeasi. Si ma lasa cu intrebarea: ce fac data viitoare cind incerc sa lucrez/dorm/gindesc/citesc si vecinii mei petrec cu urlete pina la 2 noaptea?

Multumesc mult,
a.