avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate mihaialex01

Activitate mihaialex01

buna ziua
am o mare problema aparuta peste noapte.
acum cativa ani vreo 10 ani am ajutat o persoana sa ia un credit, eu fiind girant.
o perioada a platit persoana respectiva o perioada am platit eu.
problema mare este ca acum ma trezesc cu proprire pe salariu.
mentionez ca nu am fost instiinta cu nimic ca, creditul nu mai este achitat sau ca sunt trimisa in judecata.
ce sa fac?
creditul a fost pentru o suma de 10000 ron initial a fost platit 13000 ron si acum ma trezesc ca mai am de platit inca 10000+ ron.
ce vreau sa subliniez cum de nu am fost instiintata de nimic si banii ii doresc acum de la mine?
de ce am nevoie sa-i combat?
sunt dispus sa platesc datoria dar fara penalitati, puteam sa o platesc de la inceput daca eram instiintat.
Răspuns la discuția cum se imparte mostenirea?
Multumesc pentru rapiditate.
Ma refeream la copii defunctului.
ce am inteles eu de la notar este :
sotia primeste 1/2 in prima faza.
dar apoi mai primeste inca 1/4 din jumatea care ramane. asa se procedeaza?
multumesc frumos!
buna ziua.
vroiam sa stiu si eu cum se imparte mostenire cand exista 1 sot in viata si 3 frati.
ce cota parte ii revine unui frate?
multumesc frumos anticipat!
Răspuns la discuția Posibilitate rambursare TVA
Ar mai fi o intrebare.
Cazul meu.
Firma e infiintata. Am depus actele la Anaf pentru platitor TVA, a venit un inspector pentru a verifica sediul social, am primit acodrul ca e ok (azi). Decizia stiti in cat timp o sa fie gata?
In perioada pana e decizia redactata si data pot cumpara o parte din produse?
Se vor incadra la rambursare TVA?
Multumesc din nou!
Răspuns la discuția Posibilitate rambursare TVA
Multumesc frumos pentru lamurire!
buna ziua.
sunt incepator asa ca doresc sa ma scuzati daca reiau o intrebare sau e prea simpla.
vreau sa infiintez un srl-d.
platitor de tva.
am nevoie sa achizitionez cateva calculatoare pentru a desfasura activitatea in valoare de 10000 ron din romania o sa le cumpar pe componente.
pot solicita returnare tva daca ma inregistrez ca platitor tva?
multumesc anticipat!
Discuție tva la import
buna seara.
as vrea anul care vine sa deschid o firma care va aduce produse din afara UE, mai exact din SUA si Taiwan.
nu prea ma pricep in domeniul economic dar as vrea sa stiu cateva lucruri generale daca se poate. produsele in mare parte vor face parte din gama IT.
1- in SUA exista sau nu tva sau o taxa similara care se poate deduce dupa import
2- in Taiwan stiu sigur ca exista tva(vat) cum se procedeaza pentru a scapa de ea din pretul produsului cand firma de la care voi cumpara va factura si vat? demersurile se fac la noi in tara sau in tara de unde e furnizorul?
exista taxe vamale pentru produsele it? am citit undeva ca SUA, Japonia, Taiwan si alte tari au cerut anularea acestor taxe vamale la electronice.
va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Terenul a fost cumparat de mine in 1983 pe baza de chitanta cu martori.Acest teren in 1954 i-a fost dat unei persoane in baza unei decizi de atribuire a terenului de 1800m s-a construit o casa.Aceasta a fost construita fara autorizatie de constructie.In 1983 eu am cumparat terenul ce continea aceasta casa,apoi am vindut 500m patrati altei persoane pe baza de chitanta.Nefiind acasa persona ce a cumparat de la mine a construit un gard de beton dar aceasta a luat mai mult cu 100m patrati,fata de cele insrise in chitanta.Doresc sa stiu sub ce forma mai pot s-a dobindesc 100m care a fost luata fraudulos. Va multumesc anticipat
nu ma elucideaza si pe mine careva cu problema mai sus mentionata?
chiar as vrea sa aflu cum as putea intra iar in posesia terenului cuvenit mie.

in situatii de genul se prescrie fapta? adica in cat timp pot face o sesizare de revendicare?
terenul a avut o decizie de la primarie de dare in folosinta pe termen nelimitat a unei suprafete de 1800m2 in vederea constructiei unui imobil persoanei X.(nu a avut in perioada aceea documentatie cadastrala,cred ca nu se facea)
eu am cumparat de la acea persoana X terenul prin intermediul unei chitante cu martori.
apoi am vandut prin acelas procedeu 500m2 vecinului.
sa inteleg ca se poate recupera suprafata lipsa?