avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Activitate lavinia_serban

Activitate lavinia_serban

Răspuns la discuția Pensionare
Si daca are si grupa 2, a lucrat vreo 9 ani pe santier.. Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Pensionare
Multumesc frumos!
Discuție Pensionare
Buna ziua, as dori sa aflu si eu daca tatl meu se poate pensiona anticipat si cand. Este nascut pe 07.10.1956 si are o vechime de 30 ani si cateva luni (nu am retinut cu exactitate). Multumesc!
Discuție Custodie copil
Buna ziua,
Daca soti divorteaza si au copil minor in varsta de 2 ani, sotul cerand custodie comuna si acordandu-i-se... poate lua copilul la el de la varsta asta?
Răspuns la discuția Indemnizatie CCC
Multumesc mult.
Buna ziua,
Copilul meu face 2 ani acum in august, pe 20. Eu am inceput munca in luna iulie, pe 20. As dori sa stiu daca pt 1-19 iulie voi mai lua indemnizatie de crestere copil sau nu? Multumesc.
Discuție Poprire
Buna ziua,
As dori sa stiu si eu cat mai este poprirea pe salariu in momentul de fata si daca se face cum stiam eu, din salariul net? Iar daca o banca a pus poprire pe venituri, pot sa opreasca tot ce intra in cont sau trebuie sa opreasca o anumita suma? Multumesc
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
sincera sa fiu nici eu nu am auzit asa ceva, dar cunosc niste mamici care se agitau rau pe tema asta... si tocmai pt ca stiam ca doar dupa ce se publica in M.O. poate fi luata in considerare am zis totusi sa intreb!!! Mersi de rapuns. O zi buna
Buna ziua,
Se tot aude in "sat" ca de curand s-ar fi aprobat o lege care spune ca daca te intorci la munca cu 60 de zile inainte ca, copilul sa faca 2 ani vei primi stimulentul de insertie pana cand copilul va face 3 ani. Aceasta lege ar urma sa fie publicata in Monitorul Oficial incepand cu 1 iulie 2016, iar eu stiu ca abia dupa ce va fi publicata in M.O. intra in vigoare, dar tot unele guri ale "satului" spun ca se da si retroactiv de cand a fost legea aprobata. In aceste conditii daca stimulentul de insertie s-ar da si retroctiv eu as putea sa ma intorc la munca in 20.06.2016, pt ca fata mea face 2 ani in 20.08.2016. Care este adevarul?! Va rog sa ma lamuriti daca se poate. Multumesc!!!
Răspuns la discuția Poprire indemnizatie
Va multumesc pentru sfaturi. A trebuit sa le zic ca am vorbit cu un avocat si atunci s-a rezolvat problema. Am putut ridica banii de la casieria bancii. Multumesc