avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate ambrozia

Activitate ambrozia

Buna seara!
Sunt parte in doua procese care au aceeasi cauza: eliberarea diplomei USH.
Va rog sa-mi spuneti cand trebuie sa depun cererea de renuntare la unul dintre procese, chiar la primul termen al procesului respectiv , adica 17 ianuarie, sau pana la primul termen al celui de-al doilea proces?
Multumesc anticipat pentru raspuns, o seara buna.
Răspuns la discuția schimbare salarizare
Multumesc pentru raspuns, o zi buna.
Răspuns la discuția succesiune
Adresa i-o cunosc, atat pe cea din Bucuresti cat si pe cea din America. Hotararea i-a fost trimisa prin posta la adresa din Bucuresti. Ar trebui sa fac dovada ca i-am trimis-o si in America?
Discuție succesiune
Buna ziua!
Am deschis succesiune in instanta in noiembrie 2011, s-a dat hotararea in data 3 mai 2012, cu recurs in 15 zille de la comunicare. Am doi frati unul plecat in America, el a renuntat la mostenire si a trimis o declaratie de renuntare la succesiune data la Consulatul Ambasadei Romaniei. Nu a facut nimeni recurs, totul s-a desfasurat amiabil. Am dat la fiecare infatisare anunt la mica publicitate, pentru fratele plecat in America, acum avocatul imi spune ca iar trebuie sa dau pentru hotararea definitiva. Nu se poate sa nu mai dau acest anunt avand in vedere faptul ca lucrurile sunt clare, ca fratele plecat a declarat ca renunta la mostenire si nu a facut nimeni recurs? Nu vad rostul acestor anunturi, care sunt destul de costisitoare. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua!
Am primit decizie de schimbare a salarizarii de la Profesor pentru invatamant primar la invatator incepand cu data de 1 octombrie. Decizia mi-a fost data pe 23 octombrie. Motivul: sunt incadrata si salarizata cu studii superioare din 2010 in baza adeverintei de licenta, nu am prezentat diploma la scoala pentru ca nu am reusit sa o iau de la Spiru Haret unde am absolvit in 2009, Pedagogie ID. Directorul spune ca adeverinta nu mai este valabila conform regimului actelor de studii si imi cere diploma. Sunt in proces cu universitatea pentru obtinerea diplomei. Pot sa contest aceasta decizie in instanta si sa cer anularea ei pana la finalizarea procesului sau trebuie sa dau scoala in judecata? Sunt multi colegi care au castigat procesele cu scoala. Multumesc anticipat pentru raspuns. O zi buna.
Discuție domiciliu
Ar putea fi o problema in castigarea unui proces daca se deschide procesul la domiciliul avocatului si nu la al reclamantului sau paratului?
Pe luna decembrie 2010, ianuarie si februarie 2011 am avut salariul diminuat respectiv de la salariul de profesor pentru invatamant primar la salariul de invatator. Am contestat modificarea la Inspectorat si la insistenta inspectorului general directorul mi-a acordat salariul cuvenit pentru studii superioare din luna martie spunandu-mi ca pe lunile in care am avut salariul diminuat voi primi diferenta cand va avea primaria bani. De cate ori am intrebat am primit acelasi raspuns. Mai am sanse sa recuperez acesti bani sau nu? Daca este posibil cum ar trebui sa procedez pentru ca o simpla intrebare nu m-a ajutat cu nimic. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Vreau sa dau MECTS in judecata
adryst28 a scris:

gradinita este de stat.pana acum am fost incadrata ca profesor pt inv. prescolar si am fost anuntata ca de la 1 dec. 2011 nu voi mai fi incadrata astfel

atat contabila cat si inspectorul de la AUDIT i-au spus directoarei ca trebuie sa ma plateasca conform diplomei atata timp cat aceasta nu a fost anulata de o instanta judecatoreasca, dar doamna director tine neaparat sa urmeze instructiunile ISMB




Au dat si altii in judecata institutiile de invatamant unde sunt angajati si au castigat, asa ca nu stati pe ganduri, apelati la un avocat, deja exista precedent, sunt mai multe procese castigate. Ministrul a promis ca rezolva si situatia celor cu adeverinte, cei care au deja diplome ar trebui sa nu aiba probleme.

Răspuns la discuția succesiune
Atunci inseamna ca nu este adevarat ca se plateste mai putin ca la notariat, pana acum am platit 2000 ron plus 800 avocat plus 200 notar daca mai platesc si cheltuieli de judecata m-am aranjat.
Discuție solutie proces
Buna seara, va rog sa-mi spuneti daca exista un precedent sau mai multe precedente solutiile urmatoare in aceeasi cauza vor tine seama de aceste precedente? Concret ma refer la procesele cu Universitatea Spiru Haret, sunt trei procese castigate de absolventi la ICCJ cu hotarari irevcabile in favoarea absolventilor in sensul ca universitatea este obligata sa elibereze diplomele, solutiile pentru procesele urmatoare vor tine seama de precedente? Multumesc anticipat pentru raspuns, o seara buna.