avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate dana087

Activitate dana087

Buna seara,
Am fost angajata cu contract pe perioada nedeterminata dar cu perioada de proba de 90 de zile.
Am aflat ca sunt insarcinata, daca instiintez angajatorul acesta mai are dreptul sa-mi incheie contractul de munca printr-o notificare scrisa?
Răspuns la discuția Mostenire
Nici o opinie?
Discuție Mostenire
Buna seara,
Problema mea suna in felul urmator:
Tatal meu a murit, mama lui(bunica mea) plateste in prezent impozit pentru niste pamanturi dintr-un sat unde eu nici nu am fost. Pamanturile figureaza pe numele bunicii tatalui meu, respectiv a strabunicii mele.
Azi bunica mea a fost la primaria satului respectiv si le-a spus celor de acolo ca incepand de anul viitor eu o sa platesc impozit pe pamanturile acelea, lucru care i l-a spus un notar.
Spune-ti-mi va rog cum sa fac sa scap odata pentru totdeauna de amenintari de genul?? Repet, eu nu am fost in satul respectiv, nu stiu ce pamanturi sunt si nici nu am nevoie de ele! Cui i le trebuie sa-si plateasca impozit pe ele.

Mai precizez ca in momentul in care tatal meu a murit s-a facut succesiuna pe mine si mama mea doar casa unde locuim si un apartament pe care il mai avem.
Pentru o pensionara iesita recent la pensie anticipata..este posibil sa continue sa munceasca la un SRL, post barman ospatar, pe baza unei conventii civile sau unui contract de colaborare? Ce datoreaza la stat?
Va multumesc
Nu ne-am angajat, iar firma a fost notificata cu mult timp inainte!
Va multumesc pentru raspuns!
Da, normal..in prima luna de contract am realizat contabilitatea pentru luna anterioara!
Asa mi se parea si normal! Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua, as avea si eu o intrebare..in cazul unui contract de prestari servicii contabile..
Se face incetarea contractului cu data de 1 februarie. Mai avem vreo obligatie de depunere declaratii sau de realizare lucrari contabile pentru luna ianuarie?
Parerea mea este ca nu deoarece aceste lucrari s-ar face dupa data de 1 februarie normal, iar contractul, dupa cum am spus inceteaza incepand cu aceasta data.
V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ar lamuri si pe mine cineva.

Buna ziua, as avea si eu o intrebare..in cazul unui contract de prestari servicii contabile..
Se face incetarea contractului cu data de 1 februarie. Mai avem vreo obligatie de depunere declaratii sau de realizare lucrari contabile pentru luna ianuarie?
Parerea mea este ca nu deoarece aceste lucrari s-ar face dupa data de 1 februarie normal, iar contractul, dupa cum am spus inceteaza incepand cu aceasta data.
V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ar lamuri si pe mine cineva.
Răspuns la discuția DECLARATIA 101
multumesc de raspuns..asa credeam si eu.
Daca mai sunt si alte opinii..
Răspuns la discuția DECLARATIA 101
Buna ziua, am si eu o intrebare in legatura cu acest subiect.
La o societate infiintata in 2010 s-a depus D100 cu impozit pe profit de plata 14 lei..care s-a si platit! Ulterior am constatat ca s-a gresit si trebuia sa se depuna si plateasca impozit 60 de lei. La sfarsitul anului am pierdere..impozit pe profit zero!
In 101, daca depun o singura declaratie pentru tot anul o sa am de recuperat 14 lei!
Este corect asa? sau trebuie rectificativa la 100..plata diferenta..si apoi sa am de recuperat 60 de lei?
Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine