Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit DECLARATIA 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

DECLARATIA 101

Buna dimineata.
O firma infiintata in 2010 depune doar o declaratie 101 ?Asa ar trebui pentru ca nu a avut impozit minim de plata in 2010.
,, Art.18 Cod Fiscal NM
pct. 11^6. Contribuabilii înfiinţaţi în cursul anului nu intră sub incidenţa prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul în care se înregistrează la oficiul registrului comerţului, însă aceştia sunt obligaţi la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II "Impozitul pe profit" din Codul fiscal. ".

depuneti o (una) singura declaratie 101.
Buna ziua, am si eu o intrebare in legatura cu acest subiect.
La o societate infiintata in 2010 s-a depus D100 cu impozit pe profit de plata 14 lei..care s-a si platit! Ulterior am constatat ca s-a gresit si trebuia sa se depuna si plateasca impozit 60 de lei. La sfarsitul anului am pierdere..impozit pe profit zero!
In 101, daca depun o singura declaratie pentru tot anul o sa am de recuperat 14 lei!
Este corect asa? sau trebuie rectificativa la 100..plata diferenta..si apoi sa am de recuperat 60 de lei?
Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine
corectia se face prin 101
multumesc de raspuns..asa credeam si eu.
Daca mai sunt si alte opinii..
depuneti rectificativa la declaratia 100 cu suma corecta, pana la data depunerii 101.
ContSters123067, utilizator