avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate gabone88

Activitate gabone88

Nu am nici o problema, de aceea am si intrebat. Cu atat mai mult, mi se pare logic si de bun simt ca o societate care administreaza o parcare privata sa-si faca datoria si sa penalizeze pe cei care gresesc, insa doar in conditiile in care si ei la randul lor respecta cerintele legale referitoare la domeniul lor de activitate
Nu, normal ca nu la asta ma refer, ci in cazul unui prejudiciu, firma de paza sa puna la dispozitie probe video sau orice inscris este necesar unei eventuale constatari. Dar eu am cautat, insa fara prea mare succes. Unde as putea gasi eventualele obligatii pe care le are o entitate care asigura locuri de parcare pentru clienti, sustinand ca are parcare controlata? Nu ma intereseaza sa contest amenda, insa sunt curios daca, carrefour care are o bariera deschisa peste 12 ore din programul de lucru si nu ofera o dovada in momentul accesului cu auto la ei in parcare, poate sa sustina ca are o parcare cu acces controlat si pana la urma care sunt cerintele pentru a detine o astfel de parcare
Exact, nu se elibereaza nici o dovada sub forma de tichet cu nr deinmatriculare, ora la care se face accesul, ora cand se paraseste.... Intrebarea mea este, in situatia in care masina mea ia foc sau e vandalizata , dansii mai sustin ca este parcare privata, eventual sa raspunda penal pentru ca si-au asumat ca au o parcare privata?
Buna ziua, am si eu urmatoarea speta. Acum 2 zile am mers cu masina pana la centrul comercial Carrefour Orhideea. Fiind zi de sarbatoare si foarte aglomerat nefiind locuri de parcare, am lasat masina inainte de un squar cu spatiu verde, inainte de bariera de acces. Pe scurt, accesul in parcarea Carrefour Orhideea dinspre Calea Plevnei se face pe 3 benzi cu sens unic iar in dreptul celor 2 bariere de acces drumul se ingusteaza de la 3 benzi la 2, iar eu am lasat masina pe banda care se termina, intrucat in fata urma un squar cu spatiu verde si cele 2 bariere de acces in parcare, cate una pe fiecare din cele 2 benzi, neblocand sub nici o forma accesul in parcare. Pana aici nu contest ca am parcat neregulamentar, in dreptul semnului de "Parcare interzisa". Cand m-am intors la masina, am gasit roata stanga blocata, cu notificare in parbriz, sa sun la nr de tel pt a-mi fi deblocata roata de catre firma SSG Security pt. parcarea in dreptul semnului "Parcare interzisa" si blocarea accesului in parcarea supermarketului. Nelamurirea mea este urmatoarea: Eu am gresit si mi-am asumat ca am parcat in dreptul indicatorului, insa nu am blocat accesul in parcare, intrucat eram pe a 3 a banda care se oprea intr-un squar cu spatiu verde, accesul facandu-se doar pe cele 2 benzi cu cate o bariera pe sens. Nu contest greseala mea. Insa problema este alta. Dupa ce au venit cei de la firma de paza sa-mi deblocheze roata, i-am intrebat ce competenta au dansii in legislatia rutiera, si am sunat la 112 sa trimita un echipaj de rutiera sa ma lamureasca. Cei de la brigada rutiera mi-au comunicat ca nu au nici o jurisdictie acolo intrucat este parcare privata. Ok. Insa intrebarea este urmatoarea. Cei de la SSG Security sustin ca mi-au blocat roata ca este parcarea lor privata, insa aceasta parcare pentru a fi considerata privata cu acces controlat, nu trebuie sa indeplineasca o serie de cerinte legale? cum ar fi, in urma accesului cu auto, sa ti se elibereze un bon sau o dovada cu nr. masinii, ora la care ai intrat, ora la care ai iesit? La Carrefour Orhideea barierele se deschid la ora 08 00 si raman deschise pana la orele 22 oo cand se incheie programul supermarketului. Nu cumva cei de la SSG Security comit un abuz sub pretextul parcarii private cu acces controlat, insa ei nu sunt in legalitate cu conditiile unei parcari private?
Buna ziua, in data de 14.08.2018, am fost oprit si sanctionat de un politist din cadrul Politiei Locale Sector 4, pe motiv ca ma deplasam pe o strada cu sens unic si acces interzis. Situatia de fapt a fost urmatoarea: Ma deplasam cu masina regulamentar pe o strada cu circulatie pe ambele sensuri, din care la un moment dat apare semnul "accesul interzis pe sensul opus in care ma deplasam eu, nu pe partea dreapta pe care circulam regulamentar (semn pe care nu l-am observat). Intrat "pe interzis" am parcurs aproximativ 400-500 m dupa care un echipaj al Politiei Locale sector 4 m-a oprit si m-a sanctionat pe motiv ca am condus pe un drum cu accesul interzis. Culmea este ca in spatele masinii de politie la aproximativ 5 m era tot pe partea opusa sensului meu de mers alt semn de "acces interzis" I-am spus politistul ca nu aveam cum sa trec peste semnul de "acces interzis" intrucat el m-a oprit inainte de a trece de masina de politie, semnul de circulatie " accesul interzis" fiind amplasat dupa masina de politie. Acesta mi-a spus ca nu pt acest " interzis am fost sanctionat, ci pt semnul din spate cu 500 de m. Dupa ce mi-a verificat toate actele, mi-a aplicat amenda contraventionala si 2 puncte de penalizare; I-am spus ca vreaus a contest sanctiunea pe motiv ca semnul "accesul interzis" pt care m-a sanctionat nu este vizibil si ca dumnealui nu are nici o atributie sa ma sanctioneze fiind din cadrul Politiei Locale Sector 4, neavand atributii de politist rutier. Mai mult nu m-a lasat sa scriu motivele pe care le contest in P.V. mentionand ca el v-a scrie ce ii dictez; acesta mi-a inmanat actele insa nu mi-a inmanat P.V. sa verific daca a scris ce i-am dictat si sa semnez in dreptul declaratiei mele.
Conform Legii 155/2010, "Politia Locala are dreptul sa sanctioneze încălcarea normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staționate neregulamentar."
In fapt, eu circulam regulamentar pe un drum public cu circulatie pe ambele sensuri, la un moment dat pe partea opusa sensului meu de mers, exista un indicator cu accesul interzis pe care era aproape imposibil sa-l observi fiind pe celalat sens de deplasare, drumul a devenit cu sens unic si am fost oprit de agentul de la Politia Locala la aprox. 500 de m de cand am accesat interzis pe acelasi acelasi drum pe care ma deplasam, iar in spatele masinii de politie fiind alt semn de accesul interzis; Poi cum vine logic asta, am intrat pe un drum cu accesul interzis, politia ma opreste, dar imediat dupa masina de politie exista alt semn de acces interzis, cu toate ca sanctiunea a fost acordata pt primul semn de acces interzis care nu era vizibil fiind pe sensul opus de mers?
nu fac parte dintr-o organizatie cu calitatea de expert tehnic atestat.
sunt inginer angajat la o societate comerciala pe perioada nedeterminata.
calitatea de expert am obtinut-o in urma unui examen de atestare.
cred ca ma incadrez, conf. Lege 95/2006 reactualizata art 257, la art. f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit, numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a)-d), alin. (21) şi (22) şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar.

Sunt inginer angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Sunt Expert Tehnic Atestat de Ministerul Transporturilor si inregistrat la Administratia Financiara ( si nu la Registrul Comertului ) ca persoana fizica autorizata.
Vreau sa aflu in ce categorie de activitate ma incadrez, profesie libera, prestari servicii sau altele si daca, pentru activitatea mea trebuie platit CASS de 5,5% pe venit din activitate.Multumesc.
Buna ziua, speram si eu ca ma poate ajuta cineva cu un raspuns; Daca la sustinerea unui concurs pt ocuparea unei functii publice pt un post vacant este prezent decat un singur candidat, , acest concurs mai este valabil, se mai tine? sau candidatul este declarat admis automata fara a mai sustine nici o proba? Multzumesc