avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate rusu_florin

Activitate rusu_florin

Buna ziua! In urma unui proces civil, avand ca obiect partaj judiciar, am de primit o sulta pe care insa nu am primit-o nici acum, dupa 5 luni de la comunicare. Ce demersuri ar trebui sa fac pentru a executa silit sa achite respectiva sulta?


Liliana Gradinaru a scris:

Nici unchiul nu a fost instiintat, a facut demersuri si pentru asta a primit.
Ce titlu de proprietate exista?

Exista titlu din urma decesului bunicului cf certificat din 72 si e doar pe numele unchiului! Dar mai e un cert de Moștenitor din 86 după decesul bunicii


Liliana Gradinaru a scris:

Nici unchiul nu a fost instiintat, a facut demersuri si pentru asta a primit.
Ce titlu de proprietate exista?

Exista titlu din urma decesului bunicului cf certificat din 72 si e doar pe numele unchiului! Dar mai e un cert de Moștenitor din 86 după decesul bunicii
Nu, și nici nu a fost înștiințată! în perioada respectivă lucra in alt județ
Buna ziua! Incercând să fac intabulare pe casa și terenul aferent, m-am confruntat cu următoarea problemă:
-în urma decesului bunicilor s-a făcut succesiune la notariat în urma căreia s-a eliberat un certificat de moștenitor pe numele mamei și a fratelui său (an 1986)
-în anul 1994 s-a eliberat titlu de proprietate doar pe numele fratelui ei (a unchiului)
-pentru intabulare mi s-a zis că nu poate solicita mama deoarece nu este trecuta pe titlu si astfel nu are calitate de coproprietar.
Am scos de la arhive certificatul de mostenitor din 1986 prin care se facea partajul in urma decesului bunicii, unde era o mentiune despre un alt certificat de mostenitor in urma decesului bunicului in 1972 (le-am scos pe ambele de la arhiva) pe titlu din 1994 scrie ca cetateanul G .I. (bunicul) si mostenitorii G.C. (unchiul) ma intreb oare nu trebuia emis titlu ca mostenitor ai bunicii?
Ce trebuie sa fac pentru a putea face intabularea? solicitare de modificare a titlului la primarie sau in instanta?!
Buna ziua! In cursul zilei de 25.03 am fost implicat intr-un accident rutier cu un atelaj hipo, soldat fara victime dar cu avarierea masinii personale. Eu stationam pe partea dreapta a carosabilului cand un cal care tragea aceasta caruta in viteza, a sarit pe masina mea...avariindu-mi capota, aripa fata stanga si oglinda fata stanga. In urma acestui incident am apelat 112, carutasu a plecat de la locul faptei, iar echipajul de politie (rurala) care a sosit la fata locului mi-a spus ca nu are ce sa ii faca..iar eu pentru recuperarea prejudiciului sa merg in civil. Trebuie sa depun o plangere la politie? sau sa merg la tribunal?