avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate cristichihaia

Activitate cristichihaia

Răspuns la discuția Timp de munca
Va multumesc pentru interesul acordat .Insa eu tot nu sunt lamurit.Domnul de mai sus spunea ca nu este munca suplimentara si ca mi s-au acordat liberele.E un caz mai ciudat ca au fost date in aceiasi luna. Dar pun problema asa : daca erau date in iunie lucram 2 zile mai putin si eram platit pentru 17 zile din 19? In codul muncii la art 142 se spune:(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Răspuns la discuția Timp de munca
da .adica daca am lucrat de 1 mai primesc zi libera in care sunt pontat 8 ore.
Discuție Timp de munca
Stimati domni si doamne ,

Va rog sa ma indrumati si sa-mi dati pe cit posibil un raspuns argumentat cit mai bine pentru a putea sta de vorba cu angajatorul ...

Care este problema :
in luna mai a anului 2013 am mers la servici efectiv 21 zile la care au fost adaugate 2 zile libere aferente sarbatorilor pascale.Pe fluturas imi apar 21 platite
iar la intrebarea de ce nu apar 23 ,raspunsul a fost pt ca atitea zile lucratoare are luna, dar oricum nu conteaza pentru ca am salar fix ,si se tine seama doar de faptul ca trebuie sa am 2 zile libere pe saptamina respectiv 3 unde mi s-au dat zilele datorie.In consecinta programul a fost de genul
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
s s s L L s s L L R s s L L s s s s s R L L s s s s s s s
30 31
s s

Unde s servici
L liber
R liber platit
Va multumesc
Răspuns la discuția va rog lamuriti-ma
Revin cu problema mea intrucit o data cu trecerea timpului apar tot felul de surprize si va rog din nou sa ma lamuriti.Situatia se poate transpune astfel :
In luna septembrie concediu de la Bucuresti 10 28 cod 09 diag 190
concediu medic familie 29 30 cod 06 diag 503
in luna octombrie concediu medic familie 01 10 cod 09 dig 190 initial
10 14 fara salar
concediu medic familie 14 23 cod 09 diag 190 initial
concediu bucuresti 25 31cod 09 diag 190 initial
in luna noiembrie concediu medic familie 01 31 cod 09 diag 190
dec ,ian ,feb cod 09 diad 190

pentru luna oct se considera baza X
pentru luna noiembrie baza se diminuaza si devine Y
pentru luna decembrie baza se pastreaza Y
pentru luna ian baza se diminuaza si devine Z
pentru luna feb baza se pastreaza Z

intrebarea mea este este corect acest calcul ? daca da, care este motivul diminuarilor?


Răspuns la discuția va rog lamuriti-ma
lucian__ a scris:

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru ingrijirea copilului bolnav este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10.

Multumesc pentru promtitudine
poti preciza cuantumul brut lunar in situatia de mai jos?
04 salar
05salar
06salar
07salar
08salar
09salar
10concediu medical 85
11concediu medical 85
12concediu medical 85

fi o formula de calcul daca se poate te rog...

Am o problema cu fetita iar sotia este in concediu ingrijire copil de aproximativ 2 luni . Este firesc ca valoarea indemnizatiei sa se diminueze pe motiv ca se ia in calcul veniturile realizate in ultimele 6 luni ? Adica ce am inteles eu e ca se aplica 85% la 85% la ultimile luni?
Am o fetita de 5 ani care a suferit doua interventii chirurgicale pentru extragerea unei tumori si care in urma acestora a ramas cu mici deficiente locomotorii in remisie .Am fost cu ea la o comisie de expertizare care au stabilit grad de handicap grav cu aistent timp de un an .Intrebarea este cine imi da concediu medical pt ingrijire copil daca medicul curant refuza acest lucru?Am dreptul la concediu de ingrijire copil ? As dori raspuns concret pe caz deoarece legea 158 am citit-o si sunt presat de CAS.