avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate fuioaga coca

Activitate fuioaga coca

ma numesc eugenia ,si condamn legea 263 ,care este discriminatorie pt. femei prin adaugarea la anii mai multi la virsta limita de iesire la pensie si la anii de contributi 35 .in romania femeile mai au un servici acasa pt ingrijirea si intretinerea familiei [nu ne permitem bone cu salariu nostru]. ESTE DISCRIMINATORIU si faptul ca pina in decembrie 2010 cei cu gr. 1au beneficiat de conditiile speciale gr .1 iar acum s-au trecut la conditi deosebite si la gr. 2 cei din combinatele chimice [cfs. savinesti ] care nu mai sint la anexa 3 a legi ,fiind vindute patronilor straini italieni sau vindute la fer vechi .#-oX-(
Buna ziua,sunt nascuta pe data de 19.01.1961, am 32 ani vechime in munca din care 20 ani in gupa 1 lucrati in industria chimica(mediu toxic lucru cu solutii de acid azotic, acid clorhidric, acid acetic glacial,hidroxid de sodiu) si urma sa depun dosarul de pensionare pe data de 19 .01.2011.Incepand cu 1.01.2011 s-a aplicat legea 263 pentru iesirea la pensie cu grupa 1 din industria chimica transformata in grupa 2 si prin urmare mi-a fost refuzat dosarul la casa de pensii.As dori sa stiu daca este corect din punct de vedere legal,si daca as putea sa fac ceva in privinta asta,deoarece am lucrat in mediu toxic si inca mai lucrez si astazi si nu m-i se pare normal ca sa mai lucrez inca 7 ani pentru a putea iesi la pensie,cand eu mi-am indeplinit toate conditiile de pensionare.Va multumesc!