Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 - discriminarea femeilor la iesirea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 - discriminarea femeilor la iesirea la pensie

ma numesc eugenia ,si condamn legea 263 ,care este discriminatorie pt. femei prin adaugarea la anii mai multi la virsta limita de iesire la pensie si la anii de contributi 35 .in romania femeile mai au un servici acasa pt ingrijirea si intretinerea familiei [nu ne permitem bone cu salariu nostru]. ESTE DISCRIMINATORIU si faptul ca pina in decembrie 2010 cei cu gr. 1au beneficiat de conditiile speciale gr .1 iar acum s-au trecut la conditi deosebite si la gr. 2 cei din combinatele chimice [cfs. savinesti ] care nu mai sint la anexa 3 a legi ,fiind vindute patronilor straini italieni sau vindute la fer vechi .#-oX-(
ESTE DISCRIMINATORIU si faptul ca pina in decembrie 2010 cei cu gr. 1au beneficiat de conditiile speciale gr .1 iar acum s-au trecut la conditi deosebite si la gr. 2 cei din combinatele chimice [cfs. savinesti ] care nu mai sint la anexa 3 a legi ,fiind vindute

Asta sustin si eu de mai mult timp, raspunsurile oficialilor fiind pe langa intrebare.
Sunt unitati/subunitati siderurgige care imediat dupa 2001 au fost inchise si demolate. Este si normal ca acestea sa nu mai fie nominalizate in anexa 3 ca nu mai exista dar activitatile (poz.23, 24 din anexa 2) au existat pana in 2001.
Nu este discriminare, este furtul pe fata al unor drepturi pe care le aveau salariatii pentru conditiile de munca grele care le-a subrezit sanatate lucrand 20-30 de ani in trei schimburi, inclusiv sambata si duminica. Sindicatele nu reactioneaza, societatea civila nu reactioneaza, pentru acestea cele mai importante categorii sociale sunt bugetarii.