avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate romica66

Activitate romica66

Buna ziua,
va comunic ca in sistemul civil am cotizat 8, 4 ani. Deci ar fi 16 ani plus 8,4 plus 1,4 ani serviciul militar obligatoriu. Vreau sa va precizez ca limita de varsta pentru functia de sgv este conform legii de 45 ani. Daca conform legii, la 45 de ani sgv-istul este scos din sistem cum imi spuneri dvs. ca trebuie sa ies la 58 ani conform anexei 6 din Legea 263/2010? Incadrarea sgv-istului in conditii deosebite de munca este precizat in lege.
Buna ziua,
Ma numesc Nicolae Romulus Filip, am fost angajat ca militar pe baza de
contract/sgv si am fost trecut in rezerva pe data de 4 aprilie 2009, la limita de varsta. In momentul trecerii in rezerva aveam varsta de 43 de ani. Dupa aceasta varsta nu mi s-a mai reinnoit contractul cu MApN din cauza legii care scotea "macii" din sistem la varsta de 40 ani, fara plati compensatorii si fara drept de pensie. Tinand cont ca in luna ianuarie 2011 implinesc varsta 45 ani si Legea pensiei unice nr.263/2010 intrata in vigoare la 1 ianuarie 2011 ne recunoaste dreptul de pensie militara la limita de varsta (45 ani), va rog sa-mi comunicati daca am interpretat corect aceasta lege si daca am dreptul la pensie militara la limita de varsta sau anticipata. Va precizez ca am lucrat in sistem militar 16 ani in conditii deosebite si am efectuat si serviciul militar obligatoriu de 1,4 ani. Doresc sa stiu daca cei 16 ani de contributie la fondul de pensie sunt suficienti sau se
cumuleaza cu contributia platita de angajatori in sistemul civil ( am peste
25 ani de munca cumulati in cele 2 sisteme, militar si civil). Mentionez ca
m-am adresat centrului militar de sector de care apartin si nu m-au putut lamuri in acest sens.
Cu stima,
Nicolae Romulus Filip