avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut_92

Activitate Ionut_92

atunci cand s-a produs evenimentul am avut si polita RCA si absolut toate actele necesare, singura mea vina este ca nu am acordat prioritate, o mica neatentie si Poc!.
Cu toate ca am asigurare Instanta ma pune sa platesc eu absolut toate cheltuielile inclusiv daunele morale ea acoperind doar reparatia masini vatamatului.
m-am prezentat la toate infatisarile in afara de ultima pe 02.11.2011 cand s-a dat sentinta. o astept prin posta sau nu? avand in vedere ca nu am fost de fata la pronuntarea sentintei.
Multumesc pentru informatie, am uitat sa preizez ca am facut prostia sa ma reprezint singur si nu mi-am angajat nici un avocat pana acum, decizia am auzit-o prin telefon, pana in momentul de fata nu am primit decizia prin posta.

Buna Ziua,
In urma cu 10 luni am provocat un accident soldat cu vatamarea unei persoane (12-14 zile ingrijiri), nu am oprit la STOP.
Nu m-am inteles cu vatamatul si s-a ajuns in Instanta, (Judecatoria Urziceni) astfel ca acum s-a terminat judecata si am primit:
- 1 an inchisoare cu suspendare(3 ani incercare);
-2000 lei daune materiale;
-10.000 lei daune Morale.
As vrea neaparat sa fac recurs pentru ca in judecata NU S-A TINUT CONT si de culpa vatamatului si anume:
- Nu purta centura in momentul producerii accidentului (daca purta centura exista sansa sa nu aiba nici macar o zgarietura);
-Circula in localitate, mai exact intr-o intersectie cu 78Km/h, unde viteza in localitate este de maxim 50Km/h.
-Se puteau diminua daunele produse daca vatamatul era mai prudent si nu ma lovea pe mine care circulam cu 23Km/h, eu avand o viteza foarte mica puteam fi observat mult mai usor.
M-am documentat si am gasit o situatia asemanatoare in care initial Inculpatul primise 1 an inchisoare cu suspendare si despagubiri de 10.000lei daune morale IAR in urma recursului i-a fost redusa pedeapsa la 3 luni cu suspendare si la 3.500lei daune morale pentru simplu fapt ca vatamatul circula cu 100Km/h in localitate .
DECI, daca crede cineva ca ma poate ajuta sa reduc din pedeapsa pe cat posibil (o amenda penala ar fi grozav) si sa imi diminueze daunele morale tinand cont de culpa parti vatamate va rog sa imi raspundeti.
Recursul se va judeca la Slobozia. Numai Bine!
Am avut un accident acum 9 luni unde nu m-am putut intelege cu partea vatamata
astfel ca am un proces pe rol la 600Km distanta si de 4 ori am fost nevoit sa parcurg aceasta distanta implicand costuri foarte mari in bugetul parintilor.
Eu momentan sunt somer nu am absolut nici un venit si nu cred ca mai pot face multe drumuri acolo as vrea sa va intreb daca este posibil sa se mute Judecata aici unde locuiesc sau macar mai aproape, este posibil?
Va rog sa imi spuneti si demersurile daca este posibil.

Va multumesc si va doresc Numai Bine!
Am fost ieri la prima infatisare si m-a intrebat Judecatorul daca imi i-au avocat si din lipsa de bani i-am spus ca nu(sunt elev) , si a inceput prin a ma intreba daca recunosc vina si i-am spus ca da, la urma urmei este neacordare de prioritate nu aveam ce zice si a zis ca o sa imi scada din pedeapsa cu o treime apoi m-a intrebat daca mai dau vreo declaratie si i-am spus ca nu si a venit randul partii vatamate care a cerut un prejudiciu de 30.000 lei daune morale si 15.000 lei daune materiale si m-a intrebat daca le platesc si i-am spus ca nu pentru ca sunt prea mari.. A vorbit prima data ceva si de asigurare dar nu mi-a spus clar daca imi plateste daunele sau nu si daca da care ar fi acelea. Ce ar trebui sa ii spun la urmatoarea infatisare ca eu nu as face nici intr-o mie de ani 450 mil si pentru doar 12 zile ingrijiri mi se pare mult peste enorm . Va multumesc si va doresc Numai Bine!
Multumesc mult o sa tin seama de ce mi-ai spus si o sa solicit daca e cazul, iti sunt recunoscator Numai Bine!
O singura nedumerire as mai avea, in citatie scrie ca "numitul X in calitate de parte vatamata si Spitalul X in calitate de parte vatamata pentru FOND" dupa ce s-ar termina judecata despagubirea cum se va face , de catre mine urmand ca eu sa ma judec cu asigurarea sau direct de catre asigurare (mai exact Instanta sa ma pune sa le platesc lor bani, respectiv repararea masinii urmand ca eu la urma mea sa ma judec iarasi cu asigurarea pentru a-mi inapoia bani? sau Instanta o sa oblice firma de asigurari sa despagubeasca?

Multumesc si va doresc Numai Bine!
Multumesc! sper sa iese cu bine :)
Buna ziua!
In urma cu 6 luni am avut un accident soldat cu vatamari , persoana din celalalt vehicul conducea cu 75Km/h in localitate si nu a purtat centura de siguranta astfel in urma a catorva vanatai a primit 12-14 zile de ingrijiri (cu toate ca dupa 1 sapt omul era ca nou:) ) eu circuland pe un drum nou nu am observat indicatorul STOP (unul mic pus la 20-40 m inainte de intersesctie nu era foarte vizibil) am intrat in intersectie cu 23KM/h crezand ca sunt pe drumul prioritar. Cum persoana respectiva a vazut ce masina conduceam s-a gandit sa ia bani dupa mine si am ajuns in instanta.
Azi am primit citatie ca pe 15 Iunie trebuie sa ma prezint la Judecatorie , mai exista vre-o sansa sa scap de amenda penala/ inchisoare cu suspendare? (as vrea totusi sa am cazierul curat).
Cam care ar fi decizia finala? Daca ma poate scoate cineva din asta va rog sa lasati pm Judecata va avea loc la Urziceni. Numai Bine!