avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate boryxela

Activitate boryxela

Va multumesc foarte frumos pentru ajutor!
Vom mai putea pleca din tara pentru a merge la munca daca suntem in cazul de executare silita?Intreb deoarece avem doua contracte de munca pentru anul acesta incepand cu luna Iunie.Va multumesc!
Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi si/sau informatii in legatura cu urmatoarea problema:Nu mi-am achitat cateva facturi la o firma si s-a ajuns la judecata dar nu m-am prezentat,iar acum am ajuns la cazul Incuviintare Executare Silita,cerere care a fost admisa pe data de 20.03.2013,dar inca nu am primit nimic in scris.In solidar cu mine in acest caz este si sotul meu.Ce se va intampla mai exact in acest caz?Se poate sa ni se blocheze conturile din banca,sa ne opreasca veniturile fara nici un anunt?Pot intra peste noi in casa sa ne ia din bunuri(specific ca apartamentul in care locuim nu e pe numele nostru)?Va multumesc mult si astept raspunsurile dvs!
Buna seara,

Au trecut luni bune si inca nu a reusit sa achite acea amenda,tot va putea mama fetei sa atace ordonanta chiar daca au trecut cateva luni?.Situatia s-a complicat si va rog frumos daca ma mai puteti ajuta cu niste sfaturi si/sau informatii.Fratele meu si cu prietena lui nu mai locuiesc impreuna,iar ea a luat copilul in varsta de aproape 5 luni de langa el.Ea are doar 15 ani si fratele meu 23 si au locuit impreuna de anul trecut si pana acum.Nu sunt casatoriti bineinteles.Ce va rog sa ma informati este cum trebuie sa procedeze fratele meu pentru a putea lua copilul sa locuiasca cu el,pentru ca ea nu are nici o conditie necesara sa creasca copilul si nici varsta.Va multumesc!
Răspuns la discuția Frauda card - consecinte
Tocmai mi-a spus ca banca l-a sunat si el le-a zis ca nu el a facut acele tranzactii,deci a mintit despre prima.A mai zis ca nu le-a spus nimic de mine,dar desigur ca banca poate vedea cine anume si unde s-au facut tranzactiile.Tot pot fi acuzata daca nu ma acuza si la politie?
Răspuns la discuția Frauda card - consecinte
Va multumesc mult pentru raspuns!Nu are nici o importanta ca el locuieste in Statele Unite si e cetatean american,iar eu locuiesc in Romania de cetatenie romana?In cazuri ca acesta cei din Statele Unite au jurisdictie si aici in Romania?Cam ce pedeapsa mi-ar fi aplicata in cazul in care el reuseste sa dovedeasca toate cele de mai sus?
Buna ziua,

Va rog frumos daca ma puteti ajuta intr-o problema in care m-am bagat.Prietenul meu din USA mi-a dat datele cardului lui de debit si mi-a dat voie sa fac o comanda pe care am facut-o dar inca nu e livrata.Ieri ne-am certat,iar eu de nervi am facut o alta comanda pe internet si am platit-o cu cardul lui,dar fara acordul acestuia.Mi-a zis ca m-a reportat pentru frauda.Ce mi se va intampla in cazul acesta si ce pot face?
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si pentru timpul acordat!
Nu va trebui sa plateasca majorari sau altceva?
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!Ce se va intampla daca nu poate achita amenda la timp?