Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita- ce bunuri pot face obiectul ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita- ce bunuri pot face obiectul executarii ?

Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi si/sau informatii in legatura cu urmatoarea problema:Nu mi-am achitat cateva facturi la o firma si s-a ajuns la judecata dar nu m-am prezentat,iar acum am ajuns la cazul Incuviintare Executare Silita,cerere care a fost admisa pe data de 20.03.2013,dar inca nu am primit nimic in scris.In solidar cu mine in acest caz este si sotul meu.Ce se va intampla mai exact in acest caz?Se poate sa ni se blocheze conturile din banca,sa ne opreasca veniturile fara nici un anunt?Pot intra peste noi in casa sa ne ia din bunuri(specific ca apartamentul in care locuim nu e pe numele nostru)?Va multumesc mult si astept raspunsurile dvs!
veti primi o somatie de la executor cu un termen (de regula 1 zi) in care sa achitati, iar daca nu puteti fiti executati silit pe bunuri, venituri samd.
Poprire pe 1/3 din venituri, pe conturile bancare, vanzare a bunurilor pe care le aveti in proprietate daca e cazul.
Pacat ca nu v-ati inteles cu firma sa platiti inainte sa se ajunga la judecata si executare, aveati de plata mult mai putin.
Vom mai putea pleca din tara pentru a merge la munca daca suntem in cazul de executare silita?Intreb deoarece avem doua contracte de munca pentru anul acesta incepand cu luna Iunie.Va multumesc!
Ve-ti putea pleca din tara. Executarea silita se refera la veniturile si bunurile imobile/mobile din patrimoniul Dvs. Mergeti la biroul executorului judecatoresc si propuneti o solutie amiabila, un angajament de plata, prin care sa achitati esalonat debitul!
Va multumesc foarte frumos pentru ajutor!