avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate stefan_8844

Activitate stefan_8844

Răspuns la discuția Debransare doar de la APA CALDA
Este vorba de galati. deocamdata am obtinut acordul asociatiei si maine voi depune actele pt aviz.
o sa incerc sa dau o declaratie pe propie raspundere ca voi permite mereu controlul asociatiei sau a oricarei parti interesate.
Instalarea unui contor separat de gaze este foarte scumpa si deocamda nu-mi trebuie asa ceva.
concluzia- legislatia in materie este EXCEPTIONAL de rationala.
Răspuns la discuția Debransare doar de la APA CALDA
procedura debransari de la apa calda este in felul urmator:
1) cerere catre societatea de furnizoare de apa calda pt debransare, cerere care are acordul asociatiei de locatari prin care isi da acrdul pt debransare;
2)obtinerea unui aviz de la Apaterm, sociatatea furnizoare de apa calda, dupa care urmeaza sigiliarea etc.
Problema e ca din acest an nu se mai poate obtine avizul de debransare de la societatea de apa deoarece se cere contor separat de gaz.
Motivatia pt contor separat de gaz este faptul va se poate incalzii apa cu gaz si factura totala a blocului creste datorita acestui fapt.
deci legislatia este ca de obicei facuta de mantuiala.
daca are cineva vreo rezolvare v-as fi recunoscator!
va multumesc.
Datorita facturii imense survernite la apa calda am luat deciza sa ma debransez de la apa calda. De la societatea de furnizare am inteles ca ma pot debransa doar daca fac dovada ca am separat contor de gaz- deoarece se primesc reclamatii in legatura cu anumite persoane debransate ca isi incalzaesc apa cu gazul care este platit la comun.
Probelma este ca eu doresc sa imi instalez boiler electric si nu am contor separat pt gaz deci nu pot primi aviz de debransare.
Daca s-a confruntat cineva cu aceasta problema va rog sa-mi spuneti modul de solutionare.
va multumesc
Răspuns la discuția Sifonul din pardoseala
Multumesc pt raspuns! am inteles ca sunt anumite probleme de ordin tehnic in momentul in care as dorii sa tai apa de la mine din apartament precum si posibilitatea de a fi amendat pt acest lucru.
v-as fi recunoscator daca mi-ati spune mai precis la ce serviciu din Primarie trebuie sa ma adresez si daca e neaparat nevoie de o adresa din partea asociatiei de propietari. am depus deja o sesizare online dar prefer sa merg personal cu o cerere in acest sens.
Răspuns la discuția Sifonul din pardoseala
Care ar fi cealalta solutie? cred ca va referiti la taierea apei. Problema sta in felul urmator pentru taierea apei banuiesc ca trebuie acordul societatilor care distribuie apa calda respectiv apa rece.
Astazi am facut cerei catre aceste societati precum si catre Inspectoratul de Stat in Constructii. Nu stiu daca se poate remedia ceva atata timp cat nu e bunavointa.
Daca ma poate cineva ajuta in legatura cu demersurile pe care ar trebui sa le fac pentru a obtine in instanta dreptul de a intra in apartament pt repararea pagubei. Ma intereseaza costurile legate de intocmirea actelor legate de proces, avocat,timbre etc precum si timpul necesar obtinerii unei hotarari definitive din partea instantei de judecata.
Deasemenea ma intereseaza si alte autoritati ale statului care ar putea sa ma ajute in rezolvarea acestei probleme. multumesc anticipat!
As dorii si eu un sfat in legatura cu o inundatie suferita din cauza sifonulului de pardoseala de la apartamentul superior.
Problema sta in felul urmator. Eu locuiesc la etajul 3 si de aproximativ 8 luni sunt inundat constant de catre vecina de la 4 la baie din cauza unor infiltratii la sifonul de pardoseala. Inundatiile se petrec cam odata la 25-30 de zile.
Pt a remedia problema am facut urmatoarele demersuri:
1. adresa la asociatia de locatari prin care am aduc la cunostiinta faptul ca sut inundat, si in urma careia mi s-a raspuns ca fiind vorba de o teava care nu este in administrarea asociatiei nu tine de asociatie rezolvarea conflictului; drept urmare trebuie sa ma adresez"forurilor superioare" adica instantei de judecata!
2. am incheiat o asigurare la allinz tiiriac pt locuinta; acestia au venit au constat paguba si m-au despagubit insa nu au rezolvat problema intrucat mi-au dat bani suficienti pt o noua varuiala-glet si var lavabil si meserias, dar mi-au spus ca e singura despagubire de care pot benieficia, deoarece daca mi se mai intampla o data poate fi vorba de o neimplicare a propietarului in rezolvarea problemei si deci ei nu mai despagubesc.
3. am incercat o rezolvare amiabila cu vecina de la 4 in sensul in care am dorit sa-i aduc un meserias dar aceasta evita sa ma lase sa intru in locuinta folosind mereu sintagme de genul"las-o pe luni", "sunt ocupata" etc.rezultatul concret fiind zero

De o saptamana ma gandesc sa-i tai apa deoarece aceasta sta la 4 si nu are pe nimeni deasupra in plus este si datoare cu vreo 3000 ron la asociatie si apaterm.
Problema e ca nu pot nici incepe sa inlocuiesc siful de pardoseala de la mine adica de la 3 la 4 deoarece exista riscul ca acesat sa nu fie bine fixat si problema sa revina.
As fii recunoscator pt un sfat, stiu ca legal ar fi sa o dau in judecata dar oricine stie ca sistemul judiciar e zero barat si ca desi ea e vinovata cf reglementarilor in vigoare (sifonul de pardoseala fiind o teava care apartine dansei, si care are obligatia de a o repara pe cheltuiala ei) vor dura ceva de genu 4-5 ani pana voi obtine o hotarare judecatoreasca definitiva, la care se adauga problemele cu avocati si alte cheltuieli pe care nu cred ca le voi recupera.
va multumesc pt timpul acordat