avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate belory1

Activitate belory1

Răspuns la discuția Executare silita credit imobiliar
si termenul pentru contestatie este de abia pe 12/06/2016
Răspuns la discuția Executare silita credit imobiliar
da, a fost si contestatia depusa in in aceeasi zi cu suspendarea.
Motive cred eu sunt suficiente, motivand clauzele abuzive, pretul foarte mic la care a fost vanduta casa ,39000 euro, pretul pietei actual ar fi de 85000-90000 euro.
Plus ca este un dosar pe rol cu Banca creditoare la jud. sector 3
Buna ziua! in cazul unui credit neplatit in care imobilul a fost scos la licitatie si adjudecat , iar lcitatia a avut loc pe data de 07/06/2016
Adjudecatorul licitatiei a depus restul sumei pentru a achita valoarea imobilului scos la licitatie pe 21/06/2016
Cererea de suspendare provizorie si ce a de suspendare au fost depuse la judecatorie pe 14/06/2016
Sedinta pentru suspendarea provizorie a avut loc pe 21/06/2016, iar suma pentru cautiune a fost de 17000ron, iar avocatei i s-a parut o suma mult prea mare si a cerut o recalculare-si in aceeasi zi.
Termenul pentru reexaminare este astazi, 30/06/2016 - iar urmatorul termen pentru suspendare provizorie este marti-5/07/2016.
Distributia de pret are loc luni-4/07/2016/
As vrea sa va intreb: in cazul in care se admite cererea de suspendare...acesta mai este in termen...si anume, se poate suspenda provizoriu executarea ?
Multumesc anticipat
Buna ziua! Socrii mei au contractat un credit imobiliar in 2008 la bcr si au platit ratele fara intarzieri pana in 2011-cand rata lunara a crescut de 300 de euro la aprox. 550 Euro. Au intrat in imposibiliate de a plati ratele datorita faptului ca sotul-cel care aducea venit a ramas fara loc de munca, si astfel ...casa acum este scoasa la licitatie. Ei au facut demersuri legale pentru a impiedica vanzarea casei spre un potential client, dand banca in judecata.
In cazul in care maine este data unei noi licitatii si apare un cumparator....se poate face executarea ? Multumesc mult
Discuție schimbare nume
Buna ziua! Este posibila schimbarea numelui de familie fara divort ?
Buna ziua! As dori sa intreb daca se poate face ceva in cazul unui imprumut cu ipoteca , la care nu au mai fost platite ratele, iar recuperarea creditului a fost trecuta in contul unei firme recuperatoare. Familia respectiva a fost practic in incapacitate de a plati ratele, pierzand locurile de munca, si astfel nu au mai fost platite ratele timp de un an de zile. Cu cateva zile in urma au primit acasa o instiintare de executare sau plata a sumei integrale intr-o luna de zile. Se poate ataca in vreun fel aceasta decizie, se poate impiedica sau amana executarea? Astept un raspuns, va rog !
Discuție Cesiunea
Buna ziua! Am inteles ca durata cesionarii unei firme dureaza pana la 60 de zile. As dori sa stiu, pe durata cesiunii cine se ocupa de actele firmei?
Spre exemplu, renegocierea contractului de chirie al spatiului- va fi negociat de mine(actualul asoc. unic-respectiv administrator) sau de cel care cumpara firma?
Multumesc
Discuție Avize
Buna ziua! Am inceput deschiderea unei gogoserii in cadrul unei piete. Am depus cererea pentru avizul de functionare de la primarie si la DSV. As vrea sa stiu, daca se poate de ce avize mai am nevoie pentru a functiona.
Multumesc
Discuție Depuneri
Buna ziua! Detin o firma deschisa in august 2010. Nu am inregistrat nici o activitate pana in prezent. Am platit chiria si lumina prin banca. Am depus declaratiile 100, 101 si 102 pe 0. Si am depus cererile pentru aviz de functionare la primarie si DSV.
As dori sa stiu ce anume mai am de depus- ma refer la declaratii, bilant etc. si care este perioada de depunere. Multumesc
Buna seara. Sunt insarcinata in 7 luni. Ar trebui sa nasc in aprilie. Termenul este 18-20. As dori din suflet daca se poate sa fiu lamurita in ceea ce priveste prenatalul si postnatalul, si anume:

-Care sunt pasii de depunere a dosarului in ambele situatii?
-Cine plateste indemnizatia de prenatal? Angajatorul sau CAS?
- Care este suma pe care as primi-o atat in pre- cat si postnatal? Am un salariu net de 2600 Ron.