avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate thinker80

Activitate thinker80

Buna ziua!

Cazul practiv este urmatorul:
- angajat cu norma intreaga 8 ore/zi si 40 ore/saptamana
- program inegal (productie)
- am lucrat de luni pana vineri cate 8 ore (in total 40) plus inca 8 ore sambata
- duminica si luni am primit repaousul legat de 2 zile

Intrebari:
- cele 8 ore lucrate sambata (care depasesc cele 40) nu sunt considerate munca suplimentara?
- de ce primesc doar sporul de 5% pentru munca in zi de repaous si nu primesc si sporul de 75% pentru munca suplimentara
- mentionez ca cele 8 ore lucrate sambata nu au fost compesate in urmatoarele 60 de zile cu timp liber

Multumesc pentru lamuriri.
Răspuns la discuția Optiune pt. cod TVA
Multumesc pentru raspunsuri. Nu inteleg insa ultima: data intrarii in tara. Eu de obicei ma duc si le aduc eu personal cu masina. In acest caz data facturii de catre furnizorul din Ungaria?
Buna ziua!

1) Am o firma mica (SRL) care vinde produse online si nu sunt platitor de TVA.
2) Pana acum am facut mici achizitii intracomunitara din Ungaria (mult sub limita de 10.000 EUR).
3) Acum furnizorul din Ungaria imi solicita cod valabil TVA deoarece si-a schimbat sistemul informatic si poate factura doar in aceste conditii.

Intrebari:
1) Pot sa cer de la ANAF un cod TVA pentru achizitii intracomunitare chiar daca nu ating plafonul de 10.000 EUR?
2) In cazul in care primesc acest cod TVA, inseamna ca furnizorul din Ungaria va factura fara TVA iar eu voi fi obligat sa achit aici in Romania cota de noastra 24%?
3) Cand ar trebui sa achit cote de 24%? Imediat ce am receptionat bunurile?

Va multumesc anticipat pentru raspuns si imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect dpdv a termenilor fiscali.

Cu stima,
Robert
Retinerea garanţiei, constituirea unui cont bancar pentru acest scop şi procedura de răspundere a gestionarilor (de ex. răspunderea colectivă) avea ca bază legală această lege. Acum ea se aplica doar celor angaţi la stat.
Buna ziua!

Începând cu 1 februarie 2014 Legea gestionarilor (L22/1969) a suferit o modificare importantă. Conform art. 1. gestionar, în înţelesul legii, este acel angajat al unei persoane juridice prevăzute la art. 176 din Codul penal care are ca atribuţii principale de serviciu primirea, păstrarea şi eliberarea de bunuri aflate în administrarea, folosinţa sau deţinerea, chiar temporară, a acesteia.
(Art. 176 Cod penal - instituţii şi autorităţi publice)
Ce părere aveţi, angajaţilor de la societăţile comerciale se mai poate aplica această lege?
Vom mai putea reţine garanţie?
Ce facem cu garanţiile constituite angajaţilor de la privat?
In practica:
- un asociat poate da imprumut catre societatea
- o persoana fizica poate da imprumut catre o alta persoana fizica

Intrebare:
- o persoana fizica care nu este asociat in firma poate imprumuta o societate?
Buna ziua!

Sunt curios de părerea Dvs. privind următoarea speţă:

După părerea Dvs. care este - în practică - data de la care fuziunea prin absorbţie (transferde patrimoniu unei societăţi existente) îşi produce efectele conform art. 249 indice 1, lit. b) Leg. 31/1990.?

Exemplul meu:
- este vorba de o societate exsitentă care absoarbă 2 alte societăţi mai mici.
- încheierea Tribunalului Specializat prin care se dispune înscrierea menţiunilor din Hotărârea AGA a societăţii existente şi se dispune radierea societăţilor absorbite este din data de 20 noiembrie 2011.
- ORC emite un Certificat de Înregistrare Menţiuni cu data de 15 decembrie 2011 care conţine următoarea formulare: "Menţiune nr. XY din 12 decembrie 2011, privind înregistrarea modificării din oficiu a înregistrărilor firmei "SC. Speta SRL" urmare a dispozitivului Incheierii din 20.11.2011 a Tribunalului Specializat, este înscrisă în registrul comerţului la data de 15.12.2011."
- ORC emite Certificatele de radiere a celor două societăţi absorbite tot în data de 15.12.2011 cu menţinea că radierea firmelor este din 20 noiemrbrie 2011.

... şi atunci care este data fuziunii? data de la care îşi produce efectele?
Buna ziua!

Desi am cautat peste tot nu am gasit un raspuns la o simpla intrebare:
- in cazul in care un cetatean roman dobandeste cetatenia intr-un stat UE si isi stabileste domiciliul in acel stat ce trebuie sa faca cu buletinul pe care il are in Romania? Este posibil sa-si mentina ambele carti de identitate?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția infintare srl-d
Primoris a scris:

Informatia e foarte utila pt cineva care solicita informatii gratuite,
Atunci cand platiti pentru consultanta, puteti comenta despre cat de utila v-a fost acea consultanta !

Pentru o informatie sau o sugestie gratuita, nu e nici macar nevoie sa multumiti, daca nu considerati necesar...

insa, trebuie sa tineti cont de faptul, ca fiecare consultant ofera exact atat cat considera ca poate oferi pe un forum !


Eu nu am cerut informatii gratuite de la nici un user de pe forum, am lansat pur si simplu un subiect de discutie privind descalificarea unor tineri fara nici o logica.

Chiar si asa romanii sunt obisnuiti sa dea declartii false in acte oficiale deci presimt ca vor fi multi care au fost mai mult sau mai putini administratori in unele srl-uri si vor declara (pe proprie raspudere) ca nu sunt si nici nu au fost doar pentru a se califica.
Răspuns la discuția infintare srl-d
carmenmur a scris:

mergi la registrul comertului si ceri informatiile necesare


Ce informatie utila mi-ati dat? :O
Am intrebat astazi si acolo si mi s-a raspuns: "da, este foarte clar! membru al organelor de conducere este si un administrator"
#-o