avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate ro.mario

Activitate ro.mario

Buna seara , ma numesc MARIAN si sant un crescator de animale(in jur de 400 oi).
De curand sa publicat pe site-ul Ministerului Agriculturii un proiect de lege. S
copul prezentei legi reglementarea organizarii,administrarii pajistelor permanente.
potrivit proiectului de lege,perioada minima prevazuta pentru inchirierea sau concesionarea pajistelor este de 10 ani.
La noi la comuna aceste pajiste sant detinute de asociatia crescatorilor de animale de unde sintem inscris, si le administreaza cum vor ei.
intrebarea are, aceste pajisti le va detine in continuare aceste asociatii ,ori putem incheia contracte de concesionare si sa le administam pentru urmatori (minim) 10 ani? dupa cum prevede legea. VA SALUT si VA RESPECT.
Buna seara,vreau sa stiu daca noi cei care santem plecati din tara putem vota la referendum din 29 iulie?
Răspuns la discuția Dezbaterea mostenirii
cazacuioana a scris:

trebuie sa deschideti succesiunea daca titlul este pe numele tatalui .La succesiune mama are dreptul la 1/4 din masa succesorala iar copiii impreuna 3/4. Oricine dintre acestia pot renunta la succesiune , iar masa se va imparti intre mostenitorii acceptanti .Si mama poate renunta .


cam cat mar costa sa deschid succesiunea..?
Răspuns la discuția Dezbaterea mostenirii
Alex_Munteanu a scris:

ro.mario a scris:

deci 1/4 ai apartine unuia din parinti in viata si 3/4 le apartine copiilor?


Da, cota sotului supravietuitor este de 1/4 iar a copiilor este de 3/4


Răspuns la discuția Dezbaterea mostenirii
deci 1/4 ai apartine unuia din parinti in viata si 3/4 le apartine copiilor?
Buna seara
am cateva nelamuriri daca vrea cineva sa ma ajute.
sintem sase frati, tatal nostru a decedat acum zece ani ,mama a decis sa-mi lase mie toate bunurile dar doi din frati nu vor sa semneza deci 3 sint de acord si 2 nu
Dar titlul de proprietate e trecut pe tatal meu,intrebarea era ...ce pot sa fac si ce acte i-mi trebuie ca mama sa-mi poata trece pe numele meu toate bunurile?
Noi momentan sintem inca in Italia ,copilul are certificat de handicap si este incadrat in art. 3 coma 3 dupa legea Italiana si primeste o indemnizatie de fregvenza .
Merge la o gradinita normala intro clasa normala dar are o educatoare special numai pentru el.
sa nascut in ITALIA si este cetatean roman
Buna seara
ce drepturi are un copil nascut in alta tara care este purtator de handicap(ipoacusie bilaterale medio grave) pe teritoriu Romaniei si daca este recunoscut handicapul?


va multumesc
Buna ziua, sant un tinar fermier(crescator de ovine) si nu sint la curentu cu legile in vigoare ,intrebarea mea era....
Cum se dau pasunile ,se concesioneaza daca da pe cit timp ?