avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Activitate petrescucornelia

Activitate petrescucornelia

Sa inteleg ca nu pot afla in nici un fel cum sunt cheltuiti concret banii mei si nici ce salar are presedintele asociatiei?
Pe actul de cumparare al apartamentului sunt trecuta atat eu cat si sotul iar la asociatie este numele sotului. Avand in vedere ca sotul este foarte ocupat pot eu sa fac plangere la judecatorie?
Eu nu locuiesc in acel apartament(apartamentul este nelocuit) ca atare nu stiu cand este adunarea generala. La cererea mea expresa, ei nu trebuie sa-mi justifice concret cum folosesc banii de la rubrica ,,cheltuieli cota"? Eu nu pot sa contest suma de la ,cheltuieli cota" atata timp cat nu stiu ce se face cu ea.Si totusi cum pot sa-i determin sa-mi raspunda la intrebarile mele?
Am facut o cerere catre Asociatiei de Proprietari sa-mi raspunda concret ce venituri lunare au membrii Comitetul executiv cat si ceilalti angajati ai asociatiei precum si cum sunt cheltuiti banii pe care eu ii achit lunar. Mi-au raspuns la insistenta mea dupa 2 luni si jumatate,cu art.din Legea 53/2003 si 230/2007, nimic concret.Cum ii pot determina sa-mi dea aceste informatii? Multumesc.
Eu impreuna cu sora mea detinem o casa ramasa mostenire de la parintii nostri.In curtea casei se afla un stalp si cabluri de telefon proprietatea Romtelecom.Acest stalp este din lemn si s-a degradat fiind foarte vechi putand provoca accidente.Am sunat la Romtelecom in nenumarate randuri mi-au inregistrat cererea, dar au refuzat sa vina sa-si ia stalpul de pe proprietatea noastra.Noi nu avem nici un fel de contract semnat cu societatea Romtelecom privind acest stalp.Va rog sa-mi dati o solutie ce as putea face sa-i determin sa-si ia stalpul de pe proprietatea mea.
Discuție Grupa de munca
Intre aprilie 2001 si 31.12.2013 am lucrat intr-un laborator de radiologiecu risc radiologic III (conditi deosebite).Am vreun beneficiu la pensie?


Sunt asistent la laboratorul de radiologie dintr-un spital si primesc spor de 20%. Pentru ca in timpul meu normal de lucru efectuez si radiografii la pacientii ce provin din Compartimentul de primiri urgente unde sporul este 75%,pot primi sieu spor de 75% pentru timpul efectiv lucrat pentru acesti pacienti(aproximativ 1 ora pe tura)?
Răspuns la discuția Certificat de grefa
Multumesc mult.
La cate zile de la pronuntarea hotararii judecatoresti poti cere eleiberarea unui certificat de grefa?
cat este salariul unui asistent medical principal cu studii superioare gradatia a 5a?