avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate veronica-t

Activitate veronica-t


Am mers la AJPIS si mi s-a spus ca HG 52 din 2011 a fost actualizata la data de 28.12.2012 .
Sa ne fie invatatura de minte sa nu mai avem incredere in functionarul public. Functionarul care a verificat dosarul trebuia sa fie la curent cu actualizarea legii. Am mers si la biroul unde am depus cererea si doamna de acolo , dupa ce s-a saturat de vorbit la telefon despre porc, brad si Craciun , s-a ratoit la mine ca sunt multe legi si nu le poate retine pe toate :)
Multumesc de sfat domnule Tudor Valeriu, voi face o sesizare la ANPIS .
O zi buna va doresc !
Buna seara!
Am nascut al doilea copil cu o luna inainte ca primul copil sa implineasca 2 ani . Am depus dosarul de indemnizatie crestere copil si dosarul pentru supliment in aceeasi zi,asa cum am fost sfatuita de functionarul public de la serviciul social, (25 octombrie) si azi 12.12.2013 am primit decizia pentru acordarea indemnizatiei admisa si decizia pentru acordarea suplimentului RESPINSA, deoarece am depus cererea dupa ce primul copil a implinit 2 ani. Se invoca art. 18, alin 2 din HG 52/2011, ori in acest articol nu este mentionat termenul de depunere a cererii, iar in articolul 9, alin.(6) din OUG 111/2010 spune clar ,,Pe perioada suprapunerii ...…cuantumul indemnizatiei lunare se majoreaza cu suma de 600 lei pentru fiecare dintre copii, incepand cu cel de-al doilea’’
Unde am gresit? Voi depune contestatie sperand ca se va rezolva favorabil.
Buna ziua !
Sunt in CCC pentru primul copil care va implini doi ani in octombrie , al doilea copil urmand a se naste spre sfarsitul lunii august.
Cum trebuie sa procedez pentru prelungirea CCC deoarece dupa nasterea primului copil ne-am schimbat domiciliul mutandu-ne la 200 km de orasul unde eram angajata ? Am anuntat angajatorul in scris anexand o adeverinta de la medicul de familie.
Trebuie sa fac alt dosar pentru indemnizatie?
Multumesc !
Faceti o sesizare la ITM. Explicati situatia, treceti adresa la care puteti fi gasit deoarece veti primi un raspuns in scris in termen de 30 de zile . Cand depuneti sesizarea veti primi un nr de inregistrare. In cazul meu nu au facut control la firma la care lucram, am primit un raspuns in care imi citau legile din codul muncii care imi dadeau dreptate,in concluzie imi spuneau sa dau firma in judecata. Dupa raspunsul primit de la ITM ,raspuns care nu m-a multumit, am facut o sesizare ia IM ( Inspectia Muncii) , ITM-ul fiind subordonat IM-ului. Cei de la IM au facut control la firma si au gasit multe nereguli. Mult succes si rabdare !
Buna ziua ! Peste o luna ar trebui sa intru in concediu prenatal si sotul meu s-ar putea sa fie transferat cu serviciul in alta localitate , la cateva sute de km de localitatea unde locuim acum si unde avem serviciu. Va trebui sa ne mutam si sa nasc acolo. Nu stiu cum se procedeaza cu concediul postnatal si cel de crestere al copilului in aceasta situatie. O sa fiu nevoita sa fac drumuri intre cele doua localitati?
Angajarea a fost facuta la inceputul lunii iulie 2010, primul concediu medical l-am luat in februarie 2011 , dupa ce am anuntat la serviciu ca sunt insarcinata. In lunile februarie , martie si aprilie nu am nici un venit inafara concediilor medicale, deoarece nu m-au mai primit la lucru. Pe statul de plata apar doar cu medicalul. Nu-mi este foarte clar cum se calculeaza indemnizatia de crestere a copilului in situatia mea. Urmeaza sa nasc la inceputul lunii octombrie. Multumesc !
Buna seara! Mama unui copil de 4 ani si 7 luni nascut cu o malformatie la inimioara si operat de doua ori la Tg Mures , m-a rugat sa incerc sa aflu cateva informatii . Pentru urmatoarea oreratie au fost indrumati catre o clinica din Italia sau Germania, costul operatiei va fi suportat de statul roman ,ce nu stie este daca i se va asigura si mamei cazare alaturi de copil sau va trebui sa suporte din buzunarul propriu cheltuielile de cazare, familia avand un venit modest. Multumesc !
Răspuns la discuția sarcina cu bucluc
Multumesc!
Răspuns la discuția sarcina cu bucluc
Buna seara ! Pe 23 februarie am depus sesizarea la ITM. Dupa mai bine de o luna am primit raspunsul. Raspuns care putea fi dat in cateva minute . Dupa ce mi-au citat cateva legi care-mi dau dreptate , lucru pe care il stiam si eu, mi-au spus sa dau firma in judecata. Am crezut ca se va face un control la firma , ca se vor descoperi neregulile pe care le-am enumerat in sesizare. M-am inselat ! Cei de la ITM au ales calea cea mai simpla, sau patronul are pe cineva acolo ,,sus''. Ma gandesc sa intru in greva foamei, asa poate ma va lua cineva in seama .
Răspuns la discuția sms-uri dubioase
Stiu ca este veche metoda de ,,tepuire'' , dar uitasem de ea pana acum ceva timp cand am primit acele sms-uri.