avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate DanyCxxx

Activitate DanyCxxx

Buna ziua. Lucrez intr-un centru de ingrijire al copiilor cu dezabilitati din cadrul dgaspc Suceava. Momentan sunt in izolare la locul de munca conform OM 8. Aici nu exista nici o persoana infectata. Ni s-a comunicat ca trebuie trimisi 10 angajati catre un alt centru dgaspc Suceava(care este focar COVID: Costana sau Sasca).
1. Pot fi mutat fortat?(nu sunt cadru medical).
2. Ce se intampla daca refuz mutarea?
3. In baza caror criterii se face selectia?
4. Cum pot incheia contractul de munca fara preaviz si ce urmari pot exista?

Va multumsc!
Răspuns la discuția Radar la 10 m de calea ferata
Doar amenda.
Răspuns la discuția Radar la 10 m de calea ferata
latka a scris:

In general cheltuielile materiale si timpul pierdut cu asemenea lucruri (plingera si ce mai urmeaza) sunt mai mari (depasesc jumatate din minimul amenzii, iar procesul se intinde luni bune, chiar si un an, uneori si mai mult). Riscul de a pierde exista permanent, politia nu e interesata sa se faca dreptate, ci sa cistige procesul si are experienta indelungata si consilieri juridici croiti pe treaba asta (poti sa te bucuri ca ai cistigat pe fond, dar sa ti-o traga la apel).


Buna ziua.
In cazul depunerii contestatiei la PV si de respingere(pierdere) a acesteia, pot fi pus la plata altor sume?(exceptand taxa de timbru). Va multumesc.

Răspuns la discuția Adeverinta asociatie refuzata
Asa este. Pe cartea de identitate cat si pe certificatul masinii sunt trecute adresele care dovedesc domiciliul. Asociatia chiar nu isi are locul aici.
Răspuns la discuția Adeverinta asociatie refuzata
Dataria este a proprietarului si nu a tuturor care locuiesc in acel apt. Eu nu am nevoie de adeverinta ca imobilul nu prezinta datorii si doar ca subsemnatul nu am.
Răspuns la discuția Adeverinta asociatie refuzata
E asa de greu de inteles? Daca imobilul nu este al meu, cum sa am datorii? Cum? Pai asa putea sa puna ca toata scara sa nu aiba datorii, sau alta aberatie...
Răspuns la discuția Adeverinta asociatie refuzata
Administratorul nu vrea sa imi dea adeverinta, deoarece eu nu sunt proprietar si datoriile nu le achita... Chiar nu exista o cale?
Răspuns la discuția Adeverinta asociatie refuzata
Asa se cere: "Adeverinta eliberata de la asociatia de proprietari, care sa ateste ca solicitantul are domiciliul stabil in imobilul arondat parcarii si nu are datorii catre asociatie" Atata timp cat imobiulul nu este proprietatea mea, nu am cum sa am datorii la asociatie. Am nevoie de o cale legala prin care sa-l oblig sa elibereze acea adeverinta si eventual sa blochez licitatia pana la solutionare
Răspuns la discuția Adeverinta asociatie refuzata
Este absurd. Eu am domiciliul in CI trecut la adresa respectiva, certificatul masinii este pe numele meu, eu sunt cel care solicit locul de parcare si dv imi spuneti ca doar proprietarul poate obtine un loc de parcare? In actele necesare pentru dosar cu privire la parcare: copie CI al proprietarului autovehiculului, copie dupa certificatul masinii si care sa rezeulte ca proprietarul autovehiculului este cel care solicita locul de parcare si etc, toate pe numele celui care are domiciliul arondat locului de parcare si nicidecum a proprietarului imobilului. Proprietarul nici nu are masina!!! De unde sa scoate el actele necesare? Eu daca nu detin un imobil, nu pot obtine locul de parcare chiar daca am domiciliul stabil in acel imobil???
Buna ziua. La mine in oras se face o licitatie pentru locul de parcare. Pentru dosar am nevoie de o adeverinta de la asociatie cum ca nu am datorii. Imobilul in care locuiesc are datorii la asociatie, dar eu , ca persoana nu am nici o datorie. Datoriile sunt ale proprietarului. Cand am solicitat administratorului adeverinta el a spus ca elibereaza doar adeverinta pe proprietar si nu pentru mine, desi eu sunt proprietarul masinii si cel care solicita locul de parcare, cu domiciliul stabil in imobilul respectiv. Vreau sa stiu ce pot face ca sa obtin acea adeverinta sau cui sa ma adresez pentru a anula licitatia si pentru a-l obliga pe administrator sa-mi elibereze adeverinta. Tin sa precizez ca datoriile imobilului respectiv nu sunt la utilitati. Sunt pentru o viitoare lucrare la spatiul comun si trebuie stransi banii in avans.