Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adeverinta asociatie refuzata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adeverinta asociatie refuzata

Buna ziua. La mine in oras se face o licitatie pentru locul de parcare. Pentru dosar am nevoie de o adeverinta de la asociatie cum ca nu am datorii. Imobilul in care locuiesc are datorii la asociatie, dar eu , ca persoana nu am nici o datorie. Datoriile sunt ale proprietarului. Cand am solicitat administratorului adeverinta el a spus ca elibereaza doar adeverinta pe proprietar si nu pentru mine, desi eu sunt proprietarul masinii si cel care solicita locul de parcare, cu domiciliul stabil in imobilul respectiv. Vreau sa stiu ce pot face ca sa obtin acea adeverinta sau cui sa ma adresez pentru a anula licitatia si pentru a-l obliga pe administrator sa-mi elibereze adeverinta. Tin sa precizez ca datoriile imobilului respectiv nu sunt la utilitati. Sunt pentru o viitoare lucrare la spatiul comun si trebuie stransi banii in avans.
Concesionarea locurilor de parcare se poate obtine numai de catre persoanele care fac dovada ca sunt proprietari in imobilul la nivelul caruia se solicita spatiul cu destinatia de parcare si care fac dovada ca detin in certificatul de inmatriculare mentionata adresa la care se solicita acordarea autorizatiei de concesionare loc parcare
Administratorul de imobil,in mod temeinic ,a precizat ca nu poate elibera adeverinta decat proprietarului apartamentului
Asociatia de proprietari detine raporturi strict cu proprietarul apartamentului prin acordul de asociere incheiat intre asociatie si proprietar

ynocentta, utilizator
Este absurd. Eu am domiciliul in CI trecut la adresa respectiva, certificatul masinii este pe numele meu, eu sunt cel care solicit locul de parcare si dv imi spuneti ca doar proprietarul poate obtine un loc de parcare? In actele necesare pentru dosar cu privire la parcare: copie CI al proprietarului autovehiculului, copie dupa certificatul masinii si care sa rezeulte ca proprietarul autovehiculului este cel care solicita locul de parcare si etc, toate pe numele celui care are domiciliul arondat locului de parcare si nicidecum a proprietarului imobilului. Proprietarul nici nu are masina!!! De unde sa scoate el actele necesare? Eu daca nu detin un imobil, nu pot obtine locul de parcare chiar daca am domiciliul stabil in acel imobil???
Am precizat ca asociatia de proprietari detine raporturi strict cu proprietarul imobilului prin acordul de asociere
Incercati solutionarea problemei direct cu reprezentantul legal al asociatie de proprietari=
presedintele acesteia,care in speta mentionata respectiv ,dvs detineti domiciliul stabil in imobil ,poate dispune eliberarea adeverintei
Bineinteles ca este absurd si nici nu este adevarat.
Locul de parcare se atribuie persoanei care poate dovedi ca locuieste la adresa respectiva, adica in blocul respectiv.
E de mirare ca se cere ca in adeverinta sa se precizeze ca nu are datorii la intretinere.
Sunteti sigur ca asta trebuie? Ca nu e suficient sa dovediti numai ca locuiti acolo?
Dovada se face exact pe aceasta adeverinta semnata de administrator sau de presedintele asociatiei ca locuiti in imobil.
La noi asa se procedeaza. Nu intreaba nimeni daca omul si-a platit intretinerea.
Iar persoana poate fi proprietar sau chirias, nu are importanta.
Locurile de parcare sunt amenajate pentru posesorii de auto care locuiesc in bloc, nu musai pentru proprietarii din blocuri.

Sunteti sigur ca nu este fantasma administratorului ca sa va determine sa platiti restanta?
elga50, moderator
Asa se cere: "Adeverinta eliberata de la asociatia de proprietari, care sa ateste ca solicitantul are domiciliul stabil in imobilul arondat parcarii si nu are datorii catre asociatie" Atata timp cat imobiulul nu este proprietatea mea, nu am cum sa am datorii la asociatie. Am nevoie de o cale legala prin care sa-l oblig sa elibereze acea adeverinta si eventual sa blochez licitatia pana la solutionare