avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate matrix007

Activitate matrix007

Daca "vinovatul" coopereaza, isi recunoaste vinovatia si doreste ca asiguratorul sau RCA sa plateasca pagubele exista vreo metoda sa grabim lucrurile?
Circulam in linie dreapta pe o strada din oras, iar in dreptul marcajului longitudinal dublu continuu un autoturism parcat pe sensul opus cu botul spre mine a executat o manevra de intoarcere (180 de grade), fara sa se asigure si incalcand marcajul continuu, intrand pe sensul meu de mers, in fata mea, in momentul in care eram foarte aproape de zona respectiva. Am franat puternic si incarcand sa evit coliziunea cu acesta, am virat putin dreapta si am acrosat 2 autovehicule (unul foarte putin - doar stopul) stationate pe banda 1, eu aflandu-ma pe banda 2. De remarcat ca facand aceasta manevra nu l-am atins deloc pe cel care a produs efectiv accidentul. Masina mea este cea mai avariata in partea din dreapta fata pentru ca am intrat in spatele uneia dintre masinile stationate.

Omul a oprit, am mers toti 4 la politie (fiindca erau mai mult de 2 masini implicate) unde vinovatul "moral" a declarat in scris exact cum s-a intamplat, recunoscandu-si vina. Concluzia agentului constatator: a intocmit 2 procese-verbale:
1. Pentru "vinovat" in care s-a mentionat ca a incalcat linia continua si prin manevra lui: "a pus in pericol traficul rutier, intrucat pentru a evita coliziunea cu acesta", EU am "acrosat alte auto parcate", fiind apoi sanctionat doar pentru incalcarea liniei continue cu amenda si puncte.
2. Pentru mine - vinovat pentru avarierea celor 2 autoturisme, dar a mentionat de asemenea ca am incercat sa evit impactul cu cel de mai sus, fiind si eu sanctionat cu 3 puncte pentru ca nu m-am asigurat la schimbarea benzii.
Agentul mi-a spus ca am dreptate, nu e sunt vinovat, ci el, dar asa e procedura sa faca 2 procese-verbale pentru ca nu a existat contact fizic si ca ar fi trebuit sa intru in el, nu sa incerc sa-l evit.

Bineinteles ca RCA-ul lui nu ma va despagubi pentru ca nu reiese clar ca el este vinovat pentru producerea accidentului, mai ales ca eu am fost sanctionat pt acesta prin proces-verbal.
Mi se pare gresit:
- faptul ca s-au intocmit 2 procese-verbale si s-a divizat intregul eveniment in 2 parti si cum s-ar fi intamplat in 2 locuri diferite din oras, neavand legatura unul cu altul.
- faptul ca eu apar ca vinovat de avarierea vehiculelor
- faptul ca respectivul nu a fost sanctionat si pentru "neacordare de prioritate" si s-au oprit doar la incalcarea marcajului continuu.

In momentul de fata am depus plangere impotriva procesului-verbal si astept raspuns.

Daca se anuleaza procesul meu verbal, instanta va trebui sa gaseasca automat un alt vinovat, fara ca eu sa incep o noua actiune in instanta?

Ce alte variante am pentru recuperarea pagubei?