avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate BOBY25

Activitate BOBY25

Răspuns la discuția Dauna pe Casco
pai asa le-am zis eu astazi cand vorbeam cu ei la tel...si ma instiintau ca nu ma despagubesc..de fapt,i-mi confirmau....ca mai bine le ziceam ca am intrat cu ea in pom si asa ma despagubeau..si credeti-ma ,asta mi-a dat de inteles...daca le spui asa...ce poate sa mai cerceteze?...pomul in care ai intrat?te despagubeste si gata...
Răspuns la discuția Dauna pe Casco
mai bine le spuneai ca ai intrat cu ea in pom si asa scapai de toate astea...astia de la asigurari parca sunt masochisti...vor sa fie mintiti...eu ,dupa cele patite ,la concluzia asta am ajuns...trebuia sa-i fi mintit si eu..bafta
Răspuns la discuția despagubire dauna totala
nu rezolvi mai nimic cu csa-ul...dar trebuie sa mergi la ei ca sa poti mai apoi sa-i dai in judecata...si nici cu casco nu faci mare lucru,cum spunea cineva mai sus...eu am fost lovit in spate de un asigurat bcr si nu au vrut sa ma despagubeasca...partea proasta ca mai am si casco tot la bcr...si nici asa nu vor sa-mi faca masina....am facut reclamatie la csa si nici un raspuns....asa ca impacate cu ideea ...eu stau cu masina in service de 2 luni....
Răspuns la discuția rca
azi am primit si raspunsul de la bcr ...nici pe polita mea casco nu vor sa-mi faca masina...pacat...nu ramane decat sa-i dau in judecata....oricum ,o sa renunt la polita casco...
Răspuns la discuția probleme cu un asigurator
pe mine nu ma despagubesc...acum am primit vestea...o sa incerc pe CASCO sa vad ce pot face.....:((
Răspuns la discuția rca
acum stau si ma intreb....daca rezultatul de la expertiza a fost cum a fost....mai are rost sa incerc pe CASCO.... adica ,daca evenimentul asta nu s-a produs ,dupa cum spun ei, inseamna ca eu i-am mintit si ei nu ma vor despagubi...
Răspuns la discuția rca
nu am formulat o cerere pt solutionare pe CASCO pentru ca nu am mai avut timp...
trebuia sa intru in audienta la seful lor....dar astazi de dimineata m-a sunat cineva de la BCR Asig si mi-a spus ca nu ma poate primi in audienta pentru ca nu au nici un raspuns pentru mine....si asa a inceput ceartaX-(...bun ,nu au raspuns,dar pe la ora 14.00 primesc un raspuns de la BCR Asig prin posta...

si acum soc...... am o veste buna si una proasta...vestea buna este ca nu mai trebuie sa astept 90 de zile pt ca astazi a venit rezultatul de la expertiza...vestea proasta este ca rezultatul expertizei arata ca aceste 2 autovehicule nu au fost implicate in accident,nu corespunde cu dinamica accidentului..bla bla bla...cu alte cuvinte cele doua masini nu se "pupa" si BCR Asig. nu vrea sa ma despagubeasca.....
Răspuns la discuția rca
O intrebare pt cunoscatori....citez din polita CASCO
8.15 Despagubirile se acorda :
8.15.1 in cazul avariilor autovehiculului, in cadrul unei perioade de maximum 15 zile lucratoare de la data primirii ultimului document justificativ solicitat de Asigurator;
8.15.2 In cazul furtului......bla bla bla ,nu e cazul meu:)
...................
8.17. Asigaratorul este in drept sa amane plata despagubirilor , daca in legatura cu evenimentul asigurat a fost deschisa impotriva Asiguratului o ancheta din partea organelor de politie sau o procedura penala , pana la finalizarea anchetei , respectiv a cercetarilor penale.

Acum, intrebarea mea este:
1.daca eu trec dupa RCA-ul vinovatului pe polita mea CASCO ,tot la BCR Asigurari, timpul in care ei solutioneaza dosarul de dauna va fi de maxim 15 zile?(conform celor spuse la punctul 8.15.1)
2. acum am primit de la BCR asig. o instiintare ,citez: "in temeiul art. 37,alin.2, al Ordinului nr 113.133,al CSA ,BCR Asig SA isi rezerva dreptul de a desfasura investigatii privind producerea accidentului in cauza si de aceea , pentru moment, nu ne aflam in masura sa raspundem solicitarii dumneavostra de despagubire."

Nu stiu daca prin aceasta instiintare ma incadrez la cele scrise in polita CASCO de la punctul 8.17.
Răspuns la discuția rca
corect....o spun si eu...masina celui vinovat nu are mai nimic in comparatie cu a mea....dar am polita CASCO si tocmai pentru situatii ca aceasta am facut-o....am un renault clio ,toata lumea stie ca sunt proaste la caroserie,se stramba imediat..dar se pare ca cei de la bcr asigurari nu stiu asta sau se fac ca nu stiu#-o
Răspuns la discuția accident
in situatia asta sunt si eu...tot la bcr..stau de o luna si nici un raspuns ....mi-au zis ca nici pe casco nu pot sa o fac ...tot la bcr am casco....