avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate clopotelclopotica

Activitate clopotelclopotica

Răspuns la discuția Abuz Orange
Orange este interesat sa fi dezinformat, sa gresesti si sa te arda la bani....eu am abonament de 6 ani la ei si le pot cere daune morale pentru bataia de joc sii nesimtirea lor. Am 3 numere si am cerut rezilierea lor din 15 august iar domnisoara de la celalalt capat al firului a spus ca asa va fi cu gura pana la urechi iar pe 15 august am fost facturata pentru septembrie pe toate 3 numerele.Am incercat sa dau un abonament la jumatate in jos ca pret si au spus ca nu se poata ca media facturilor este mare si nu pot sa dau nici un abonament mai jos...deci pot sa ma apuc de furat, sa dau in cap, sa ma prostituez ca sa le platesc lor facturile ...plus ca te ameninta mereu ca iti pierzi numerele....eu am platit suprataxa pentru numar ca e de aur si tot eu sunt fraiera ideea e ca cu 1000 de mesajeimi anunt toti clientii ca din cauza proaste colaborari cu orange shimb firma de telefonie si dau numarul nou de telefon....doar eu folosesc si vodafone in paralele si clientii mei stiu si celalalt numar..nu sunt atat de proasta sa ma las pe mana unei singure retele de telefonie ...am doua mereu ca sa pot renunta oricand la orice numar....iar despre contract ai cel putin doua contracte la un abonament. contractul de baza care se prelungeste tacit..si nu poti renunta la abonamen decat daca mai emit ei o factura duua dupa ce i-ai anuntat ca tre sa treaca minim 30 zile...maxim cat vor muschii lor, si tre sa platesti toate facurile bagate pe gat de ai daca vrei sa renunti la un numar ....sau nu mai plateste de loc...te duci la tribunal si dovedesti ca sunt si cel de -aldoilea contract pe valoarea abonamentului pe care daca vrei sa il dai mai jos ..si daca mai ai contract si daca u mai ai contract prin abuz ti-l baga pe gat.....este cazul meu cand am cerul micsorarea abonamentului au bagat vrajeala cu contractul...problema la mine a foat ca nu mai era valabil si au dat-o la intors ca media facturii... adica 3 numere independente la orange mai rau te incurca..deci nu mai facetio la ei abonamente ca au prea multe asta a fost raspunsul pe care l-am primit eu de la ai..la cate conturi au..nu mai pot face fata...deci eu sunt hotarata sa ii ajut sa faca fata su plec din retea am vodafone si o sa fug la cosmote...ce .. lor le strica 200 lei lunar ..ca atat plateam la orange intre 200- 500 lei lunar.
Discuție Poeta romana
In citatul de mai jos se specifica introducerea codului de asistent in brokeraj la o societate care are alt domeniu de activitate....intrebarea este de ce celorlati li se cere domeniu unic pentru intermediere in asig. Sa inteleg ca poti sa ai si alt domeniu de activitate daca intermediezi asigurari.Sa inteleg ca ceilalti sunt mai prosti iar posta isi bate joc de sistemul de afaceri din Romania.Unul muma si altul ciuma????Chiar astept raspuns de la cineva competent. Si asa posta ruleaza muulti bani ..monopolul e in floare.....sa mai moara din banci ...din intermediari....statul sa traiasca..restul sa moara..ce stil frumos de a ajuta sistemul privat din romania....Decat sa fie ei competenti..mai bine sa moara capra vecinului...de ce are posta pierderi??? nu cumva incompetenta celor din varf e mare......Sa plateasca nu sa distruga firavul sistem privat si asa neajutat de stat.

Multi investitori straini atrasi din afara sunt de fapt persoane sus puse care au creeat firme in strainatate si fac bani de la noi pacalind lumea ca atragem investitori straini...Rusine guvernul Romaniai doarme ....pe perne de bani

Oricum daca cineva de sus vrea sa faca ceva se poate da o lege noua de 2-3 luni ca fereastra pentru cel favorizat dupa care pica legea.....tipic Romanesc

''In acest sens, actionarii Postei au hotarat, in aprilie, modificarea actului constitutiv prin introducerea in obiectul de activitate secundar a codului CAEN 6622 - "activitati ale agentilor si brokerilor de asigurari (asistenta in brokeraj)". Modificarea actului constitutiv nu a necesitat avizul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), potrivit operatorului.''
Cand mergi la banca sa ceri restructurarea unui credit si ceri sa platesti o rata mai mica pe un an de zile consideri ca dai de niste oameni profesionisti care iti vor intinde o mana de ajutor pentru ca este criza iar tu vrei sa platesti creditul .....dar la [EDITAT] dai de niste jepcari care pe langa faptul ca sunt needucati si au tupeul sa te certe ca nu poti sa iti platesti creditele ca ai o perioada de criza ,, iti iau 500 de lei pentru analiza dosarelor de restructurare nici nu stiu ce proprun spre aprobare....pai una e sa ceri sa platesti mai putin pentru un an de zile ...si una e sa suspenzi platile pe un an de zile......
Discuție Nelamurire mare
Am observat un abuz al bancilor in contractele de credit care ar trebui ungent eliminat de catre cei care au competente in domeniu.In momentul in care un individ, firma,etc face un credit pe termen mediu sau lung se presupune ca ai o situatie financiara stabila....dar care se poate destabiliza poate pentru scurte periade de 4-6 luni.Daca ai un credit 90% din credite devin scadenta in timp de 90 sau 120 de zile.
Problema este urmatoarele ..bancile au un sistem parsiv in care in primii 2-3 ani isi recupereaza toate taxele, dobanzile...cetateanul care are credit ajungand sa nu plateasca uneori nici 10% din creditul efectiv. Creditul devenind scadent pentru neplata ......poate si din problemele medicale ale omului respectiv...banca te executa ca pe o masea stricata ca banca a recuperat tot de la om si il obliga pe saracul om sa dea in cap sau sa se prostitueze ca sa restituie diferenta de credit.......problema se poate rezolva usor........banca sa nu poate pune mai mult de 30% ( costurile ei) din rata lunara de plata , iar in caz de scadenta sa nu mai poata recupera dobanda neplatita de client.....cel putin in cazurile in care se demonstreaza ca nu a foas rea intentie de plata....asa sunt aparate si drepturile omului.sau ale clientului ca bancile nu ne considere oameni ...ci animale.......Cum e posibil sa platesti 4 ani un credit la [EDITAT] si sa nu fi platit nici macar 10% din credit....repet nu e cazul meu ...mi se pare strigator la cer .....cum de se permit astfel de abuzuri ...am inteles ca suntem multi pe Terra si trebuie sa ne mai sinucidem din cauza problemelor......dar domnilor..cred ca unii de sus din parlament ...fac jumate jumate cu bancile dobanzile alea grase sau cumpara casele celor executati silit din cauza crizei pe nimic ...situatia e grava si din cauza locurilor multe de munca pe care guvernul ni le asigura....dar in rai nu pe pamant in Romania. Deci eu nu inteleg unde este dreptul clientului...care de altfel e un infractor ca are probleme si ca la incheerea creditului nu a stiut ca va veni criza.... sau ca va ramane fara servici ca asa a visat Boc seara ...............Eu am noroc.....dar imi e mila de cei care nu au un sprijin de la guvern sau de la cei care au competenta si nu le folosesc dar salariile lor nesimtit de mari nu uita sa le foloseasca......Sincer imi e sila cand deschid televizorul si le vad logoreea de doi lei........E usor a scrie versuri .........cand nimic nu ai a spune .... .insirand cuvinte goale ...ce din coada au sa sune.....cam asta e guvernul nostru. Vorbe.....sau vrjeli ca tot aia este . #-o.