avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate Alice_Georgiana

Activitate Alice_Georgiana

Contractul inceteaza de drept la data expirarii, chiar daca intrati in concediu medical.

Art. 49 (5) din Codul Muncii
(5) De fiecare dată când în timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauză de încetare de drept a contractului individual de muncă, cauza de încetare de drept prevalează.
O angajata, in luna iunie 2016, a lucrat 168 de ore, din care 8 ore in zi de sarbatoare legala si a avut si 8 ore de concediu, salariu de baza = 2552 lei.

As vrea sa stiu care din cele 2 variante de calcul este corecta:

Varianta 1.

160 ore lucrate = 2552 : 168 X 160 = 2430
8 ore concediu = 122
8 ore sarbatoare legala cu spor de 100% = 122
8 ore suplimentare cu 175% = 212
Venit brut = 2430+122+122+212 = 2886

Eu interpretez:
- orele de sarbatoare legala ca fiind orele lucrate in ziua de sarbatoare, pentru care se achita sporul de 100%;
- orele suplimentare sunt orele ce depasesc norma in luna (in cazul de fata are 168 de ore lucrate + 1 co = 176). Diferenta de 8 ore le consider suplimentare si le consider si de sarbatoare legala.


Varianta 2.

160 ore lucrate = 2552 : 168 X 160 = 2430
8 ore concediu = 122
8 ore sarbatoare legala cu spor de 200% = 243
Venit brut = 2430 + 122 + 243 = 2795

Multumesc.


Am angajati care lucreaza astfel:

ZN,liber, liber, ZN, liber, liber; adica 12/24, 12/48.
Cand angajatii solicita concediu, cum ii trec in pontaj? ii trec doar atunci cand le vine tura de ZN, indiferent ca e sambata sau duminica?

ex. un angajat solicita concediu in perioada 11-18 august.

pe pontaj el apare :

09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 sau
Z N Co Co L L Co Co L L

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Z N L L Co Co Co Co Co.

Multumesc.
Răspuns la discuția informare - munca in strainatate
Va multumesc mult.
Buna ziua,

Ma intereseaza daca aveti un model de informare privind munca in strainatate, acea informare prevazuta de art. 18 din Codul Muncii.

Multumesc.
Ce forme de angajare se practica pentru un student care vine la firma periodic si ajuta benevol la depart. IT ?
Am 4 agenti de paza care lucreaza 12/24-/12/48, iar incepand cu iulie trebuie sa le dau concediu. Nu stiu cum sa fac pontajul in asa fel incat sa fie acoperita tura celui plecat in concediu. daca stie cineva si ma poate ajuta ? multumesc.
Buna ziua,

Intrebarea mea este daca un angajator cu cod caen 46, ramura comert, nu respecta prevederile CCM-ul la nivel de ramura, inclusiv salariu marit cu 50 ron, ce sanctiuni i se pot aplica?
Mergeti la convocare vineri si in apararea dvs. veti spune exact ce s-a intamplat. Vi se va cere o nota explicativa si dvs. trebuie sa scrieti exact ce s-a intamplat, refuzul sefului de a va da birou, sarcini, etc., faptul ca ati venit in fiecare dimineata la secretariat si nu vi s-a dat nimic de facut. La convocare aveti dreptul sa mergeti insotita de un avocat, daca aveti posibilitatea. Daca nu aveti un avocat, aveti grija ce semnati la convocare, sa cititi bine inainte de a semna vreun document.
Pe perioada concediului medical nu au dreptul sa va inceteze contractul de munca. Si daca va fac probleme, mergeti la ITM si faceti o sesizare. Sa se invete minte sa isi mai bata joc de oameni.