avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate donnyella

Activitate donnyella

Baiatul meu a cumparat un apartament in rate. De multe ori este plecat din tara si acolo unde este uneori ori nu are voie sa foloseasca internetul ori nu exista internet si nu si poate plati rata lunara. Care este modalitatea legala ca sa o platesc eu. Firma de la care a cumparat zice ca nu e legal sa-i platesc eu ratele. Am platit luna asta si asa mi-au zis. Va multumesc pentru sfat.
Eram pe carosabil pe partea dreapta pe o strada intre blocuri
Pe stanga tot pe carisabil o doamna care a decis sa traverseze intrandu mi in fata brusc
Am lovit i cu trotineta electrica
Am cazut amandoi am mers la urgenta
Ea are fractura la umar
Politia mi a intocmit dosar penal
Doamna a spus la politia care a venit ca nu face reclamatie pt ca nu considera ca sunt vinovat
Ce mi se poate intampla?
Am un copil minor in varsta de 16 ani care a plecat la studii in Franta. Va avea grija de el fratele lui mai mare care traieste acolo. Poate la aceasta varsta sa semneze un contract de inchiriere sau alte documente in baza carora ar putea sa primeasca un ajutor financiar de la stat pentru casa, cu acordul nostru, parintii lui? Ar putea fratele lui sa fie desemnat tutorele lui, sa aiba grija de el in mod oficial, ? Care ar fi formalitatile de indeplinit? Ei sunt acum in Franta amandoi.
Va multumesc
Baiatul meu in varsta de 14 ani participa la antrenamente de arte martiale la un "club".Timp de 5 ani am platit taxele fara sa existe vreo forma scrisa a acestui parteneriat, nici macar chitante.De la 1 septembrie antrenorul ne impune un contract in care ne angajam sa platim doua luni in cazul in care decidem sa paraseasca clubul si sa platim si pentru cele doua luni de vacanta de vara chiar daca baiatul nu merge si nu va merge la antrenamente.In cazul in care nu semnam acest contract vom plati mult mai scump in fiecare luna. L-am anuntat de acum ca baiatul nu mai vine din 30 iunie dar asta nu schimba cu nimic conditiile contractului : el vrea sa ma angajez in scris ca platesc iulie si august. In cazul in care nu semnez imi cere o taxa lunara marita cu 50% ceea ce este foarte mult.Nu sunt obligata sa semnez desigur dar v-as fi recunoscatoare daca cineva ar putea sa-mi spuna daca este legala aceasta impunere prin contract.Sa ne ceara bani pentru doua luni in care ne ne ofera nimic pentru acesti bani ci suntem numai pedepsiti daca am decis sa parasim clubul. Chiar daca informam cu 8 luni inainte.
Va multumesc.
Multumesc.Este un inceput cu primaria.Nu vreau despagubiri, vreau sa ma lase sa-mi consolidez si izolez peretele cu solutia pe care mi-a dat-o un inginer si nu vreau sa platesc decat lucrarea pentru peretele meu.
Am nevoie de un sfat pentru ca nu stiu cum sa fac si cui sa ma adresez.Am o casa care avea perete comun in spatele ei cu o alta casa.Proprietarul casei din spate a vandut casa iar cel care a cumparat a demolat casa cu barosul si a vandut terenul altei persoane.Acolo unde a fost casa, pe peretele casei mele, a ramas o teava din care a curs apa timp de o saptamana si s-a infiltrat la mine in spatiul de la subsol. Incercand sa iau legatura cu noul proprietar ca sa inchid apa am aflat ca vrea sa faca gradina pe terenul acela cu aspersoare care vor uda tot timpul terenul si va dati seama ce se intampla cu peretii casei mele in care oricum este foarte frig de cand a demolat casa din spate si au aparut pete de apa pe pereti! Am luat decizia sa fac o lucrare de izolatie dar am nevoie sa intru in curtea lui dar el nu ma lasa sa sap si imi impune sa pun numai polistiren si sa fac asta si pe peretii celorlalti vecini care zic ca nu au bani.Am facut si eu referinta la faptul ca nimeni nu mi-a cerut acordul pentru demolarea asta iar el ma ameninta ca nu am decat sa-l dau in judecata pentru ca el asa a cumparat, ca este jurist si stie ca are dreptul sa nu ma lase in curtea lui si daca ma lasa ma conditioneze sa fac pe cheltuiala mea si la ceilallti vecini daca vreau sa intru in curte.Casa este foarte veche si a fost foarte zguduita cand au demolat cu barosul.Trebuie sa consolidez neaparat peretele si sa fac o izolatie dar nu vreau sa adopt solutia lui si nu vreau sa platesc pentru toti.
Cui oare sa ma adresez? El mi-a spus ca nu el a demolat sa ca pot sa-l dau in judecata ca nu se va rezolva nimic pentru ca el face ce vrea in curtea lui si daca nu vrea sa ma lase sa intru,nu intru.Casa mea este in starea asta inconfortabila, insalubra si in pericol de a se darama si un pericol si pentru noi.Poate daca as dovedi ca a demolat fara autorizatie ar fi un motiv sa ma lase sa-mi fac izolatia pe care o vreau?Sa ma duc la primarie?Va multumesc mult pentru un sfat.
da.am semnat dar in 1989.de atunci mi s-au tot adaugat sarcini care sunt de competenta unui adjunct.Peste tot sunt prezentata cu aceasta functie fara sa am vreun contract pentru aceasta functie.Sunt de multe ori in situatia penibila ca nu stiu cum sa ma prezint sau cu ce functie sa semnez curierele. Scriu numai numele de vreo doi ani.
Multumesc oricum
Răspuns la discuția spor de vechime
Va multumesc pentru raspuns.Contract colectiv nu avem iar in CIM de acum 20 de ani nu este nimic referitor la vechime. Nici in actele aditionale.As fi vrut sa stiu daca este o lege pe care sa o citez in cererea pe care intentionez sa o fac cu acest obiect.
Discuție spor de vechime
Lucrez de 22 de ani intr-o institutie privata si nu am aflat decat anul acesta ca exista un spor de vechime care se acorda la salariu.In toti acesti ani nu am primit asa ceva si cand am intrebat angajatorul mi s-a spus ca acest spor se vede ca a fost acordat din faptul ca salariul meu este mai mare ca al altora.
Stie cineva daca au dreptate?Pe niciuna din fisele de plata nu figureaza o suma care sa se numeasca spor de vechime.
Multumesc pentru raspuns.