avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate adriana2011

Activitate adriana2011

Da, pentru concediu de anul acesta cand va lucra 4 ore, se vor calcula proportional, cu media zilnica, dar pentru 2015, ea lucrat 8 ore pana sa intre in maternitate, si se va calcula pentru media zilnica de atunci, de 8 ore.
Noi am crezut ca va trebui sa i le platim, daca si le ia anul acesta, tot la 4 ore. Dar nu e asa.

Multumesc,
Asadar e clar , ca se iau ultimele trei luni inainte de a intra in concediu de maternitate, si e clar ca in momentul in care isi va lua concediul aferent anului trecut, pana sa fi intrat in crestere copil, acest concediu de (de 5 sau 6 zile, o sa calculam), ca a nascut in luna mai plus postnatal, va fi platit normal pentru 8 ore, chiar daca ea anul acesta va trece la 4 ore.

Multumesc mult,
Buna ziua,
Lucrez la o firma din Romania , dar urmeaza sa ma mut in Austria. Pot sa lucrez de acolo, pe net, pe baza unui contract la domiciliu. Insa nu stiu cum se platesc taxele. Stiu ca am voie 6 luni pana la 2 ani sa fac asta, dar am inteles ca taxele se platesc in comntinuare in Romania. Insa daca am nevoie , Doamne fereste de spitalizare, ma baga cineva in seama?Sau trebuie sa platesc?

multumesc,
Am o colega care s-a intors dupa un an din crestere copil. Vrea sa treaca la 4 ore. Cum se plateste concediu de odihna aferent anului 2015, cat a fost in concediu de maternitate, daca vrea sa si-l ia dupa ce vine o luna la servici. Aferent celor 4 ore , sau aferent a 8 ore, daca la intoarcere , trece la 4 ore.

Multumesc mult
Buna ziua,
As dori sa stiu, daca eu ca director financiar, pot sa-mi transform Contractul de munca pe perioada nedeterminata , in contract cu munca la domiciliu , timp de 1 an de zile. Activitatile de verificare se pot face si pe net, si pot sa mai si trec pe la sediu cand este nevoie de semnaturi.
Angajatorul este de acord dar nu stiam daca este legal, pentru aceasta functie.

Multumesc,
Da, am fost sunata de la primarie sa ma prezint, pentru ca chiriasul si-a pus reclama afara.
Si de fapt nu avea voie pana nu era declarat spatiu comercial. Inainte cu un an sa ma sune cei de la primarie, eu am aflat chestiunea cu spatiu comercial, si am depus actele. (inainte cu un an) . Firma functioneaza de 3 ani , deja in acest spatiu.De un an stau actele acolo si nu primesc raspuns. Da, Am intrebat si vecinii, cealalta parte de pe contract era clar, firma...adica coaforul.
Intre timp, l-au pus sa-si dea reclama jos, dar m-au luat pe mine, ca de ce l-am lasat . Doar nu o sa ma bat cu el, insa pe mine nu m-a deranjat si nici pe vecini. Repet spatiu estre intr-o vila , cam toata inchiriata la firme.

Dar ...va multumesc! am inteles pana la urma ca obligatia era a mea, sa declar spatiu comercial, ceea ce am si facut de acu un an, insa tot nu inteleg de ce trebuie sa ma amendeze pe mine, si de ce l-au lasat sa functioneze, pentru ca am inteles ca trebuia sa primeasca Orar de functionare, pe care l-a primit . Si de pe urma acestui orar mi se trage...ca atunci au sesizat ei ceva...si nu trebuiau sa il dea pana nu era totul ok.

Ma rog....va multumesc tuturor, asta e...stiu ca impozitul e mai mare...
Multumesc! Dar eu ca simplu om care nu sta toata ziua pe link-uri de legislatie, am anuntat prin depunerea contractului la administratia financiara. Normal era ,sa nu-i fi dat autorizatii de functionare cei de la primarie, ca nu era spatiu comercial. Ca daca mi se spunea ma duceam sa-l declar. Acum asta fac, iar actele sunt ca si cum as construi de la 0 apartamentul. Eu vroiam sa stiu a cui era obligatia...ca sa pot sa nu platesc ca prostul acum la primarie.
Multumesc, asta e, Romania noastra draga
Buna ziua,
Am inchiriat un apartament, unui coafor. Nu stiam ca trebuie declarat ca spatiu comercial. Inainte au stat doar familii. Dar firma si-a inceput activitatea si continua de 2 ani. Acum m-a chemat la primarie pentru sanctiuni, pentru ca nu l-am declarat spatiu comercial.
Intrebare. Era obligatia mea? Si daca era cum a putut sa primeasca chiriasul autorizatie de functionare fara acest act?
Apartamentul e chiar la strada intr-un imobil cu mai multe apartamente inchiriate.
Buna ziua,
Am un apartament intr-o casa pe care l- am inchiriat unui coafor. Dar nu poate functiona pentru ca nu e declarat spatiu comercial. Am umblat de am innebunit la primarie si la sanepid, ca sa rezolv , cu arhitecti cu autorizatie de constructie, de zici ca faceam casa noua, si acum aflu de la un arhitect,ca eu nu pot sa inchiriez mai mult de 200 mp cu scop de spatiu comercial, dintr-o casa. La parter mai este un magazin care comercializeaza mobila. .... asa o fi? Casa a facut-o tata , pentru noi ,dar nici eu nici fratele meu nu stam acolo, pentru ca ne-am luat lumea in cap ... si am plecat din tara, noi fiind medici.
Va intreb si ma doare sufletul dar...ce sa fac eu acum cu persoana care a luat fonduri pentru a-si face acest coafor si a modernizat tot si nu poate functiona? Ma poate da in judecata, desi in ctr de inchiriere am scris ca inchiriez spatiu...si anume un apartament.
Imi puteti spune un articol de lege , in cazul in care in care scrie ca intradevar am voie sa inchiriez doar 200 mp dintr-un imobil.

Va multumesc mult,
Adriana
Buna ziua,
Am un apartament intr-o casa pe care l- am inchiriat unui coafor. Dar nu poate functiona pentru ca nu e declarat spatiu comercial. Am umblat de am innebunit la primarie si la sanepid, ca sa rezolv , cu arhitecti cu autorizatie de constructie, de zici ca faceam casa noua, si acum aflu de la un arhitect,ca eu nu pot sa inchiriez mai mult de 200 mp cu scop de spatiu comercial, dintr-o casa. #-o La parter mai este un magazin care comercializeaza mobila. .... asa o fi? Casa a facut-o tata , pentru noi ,dar nici eu nici fratele meu nu stam acolo, pentru ca ne-am luat lumea in cap ... si am plecat din tara, noi fiind medici.
Va intreb si ma doare sufletul dar...ce sa fac eu acum cu persoana care a luat fonduri pentru a-si face acest coafor si a modernizat tot si nu poate functiona? Ma poate da in judecata, desi in ctr de inchiriere am scris ca inchiriez spatiu...si anume un apartament.
Imi puteti spune un articol de lege , in cazul in care in care scrie ca intradevar am voie sa inchiriez doar 200 mp dintr-un imobil.

Va multumesc mult,
Adriana