avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate germano65

Activitate germano65

Am crescut într-o casă dublă, construită pe vremea cînd trăiau bunicii: în jumătate a locuit familia mea + bunicii, în cealaltă jumătate familia mătuşii mele.
Toată proprietatea era pe numele bunicului,partea noastră de curte fiind cu aprox.1 metru mai largă. Acum vreo 20 ani mătuşa a construit o bucătărie perpendiculară pe casă, în lungimea gardului despărţitor, care se continuă cu gardul de separaţie. În curtea noastră anexele gospodăreşti - magazie, şopru-au fost construite lîngă acest gard. După moartea bunicului s-a trecut la împărţire. Pe teren a rămas totul neschimbat, dar pe schiţă gardul figurează de la jumătatea casei, linia imaginară a gardului trece prin anexele noastre. După moartea tatălui meu- decembrie 2010- mătuşa ne-a pus în vedere că se va apuca de făcut gardul. Intrebari; pot să cer rediscutarea limitei de proprietate (cedînd teren în grădina care este in prelungirea casei)? Pot să împiedic eliberarea autorizaţiei de construcţie a gardului?( Dacă se face gardul, fîntîna care a fost comună pînă acum o să fie la ea în curte.) Ce mă sfătuiţi? Vă mulţumesc anticipat pentru răspunsuri,vă doresc toate cele bune.