avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate anapopana

Activitate anapopana

Dezmembrarea s-a facut odata cu donatia. Eu am transcris contractul pe numele meu, in urma succesiunii. (fara sa pomenesc nimic de donatar). Deci sunt buna de dat in judecata ?
Buna ziua. X a primit prin donatie o casa, unde a pus un contor de curent. Contractul cu electrica a ramas pe numele donatorului. Acesta din urma a murit, iar eu, ca mostenitoare, am facut transcrierea contractului de pe donator pe mine. Intrebarea mea e cui trebuia sa-i revina contractul: mie sau donatarului (avand in vedere ca acel contor a fost pus de el, pe casa lui) ? Multumesc
Pai si daca actele sunt facute legal, de ce as mai sta sa cad la intelegere ?
N-a fost de fata, dar nici nu s-a discutat despre asta atunci. Eu am obtinut contractul pe 7 iulie anu' asta, iar succesiunea s-a facut prin mai.
Buna ziua. In 2004 tatal meu a donat jumate din proprietate unei nepoate. Pe proprietatea respectiva se afla un contor de curent (pus de nepoata in 2003, cand s-a si reinnoit contractul, tot pe numele tatalui meu. In 2006 tata a murit, am facut succesiunea in 2011 si transcrierea contractului de curent pe numele meu (mostenitoarea), cu contor cu tot. Acuma nepoata vine si-mi spune sa-i dau o declaratie cum ca renunt la contor (fiindca ea l-a dobandit odata cu donatia). Am spus ca refuz asta fiindca daca renunt la contor, renunt automat si la contractul de curent. M-a amenintat ca ma da in judecata pentru ca am facut fals in acte, nespecificand ca s-a facut o dezmembrare (sunt doua case intr-o curte) respectiv donatie, si ca acel contor a ramas pe casa ei. Ce parere aveti? Trebuia sa declar asta? Sunt buna de dat in judecata? Mentionez ca din 2008 nu avem curent (taiat pentru neplata). Multumesc
Răspuns la discuția denuntare viol
Va multumesc frumos pentru informatii, mi-ati fost de mare ajutor. Sa aveti o zi buna!
Răspuns la discuția denuntare viol
jocandi causa a scris:

Oricand sunteti pregatita sa o faceti,doamna/domnisoara. Recomandabil este sa o faceti inainte ca fapta sa se prescrie.

Dupa cat timp se prescrie fapta?
Răspuns la discuția denuntare viol
Mihai-Jus a scris:

Sunt convins ca va puteti raspunde singura, la aceasta intrebare.
O zi buna.


Nu s-a produs astazi; a fost un exemplu ca sa stiu daca exista un termen limita. E vorba de ore, zile..?
Discuție denuntare viol
Buna ziua. Imi puteti spune, va rog, cand pot face plangere penala pentru viol? Spre exemplu violul s-a produs astazi. Va multumesc!
Răspuns la discuția eliberare carte funciara
Pe 26 mai, cand a avut loc succesiunea, am primit un certificat de mostenitor (ma rog, copie) pe loc. Notarul de-acolo ne-a spus ca dureaza ceva zile pana primim cartea funciara...dar nu si cat. Vreti sa spuneti ca deja trebuia sa fi intrat in posesia actelor??? Teama mea era ca persoana pe care am imputernicit-o sa nu fi vandut pamantul fara sa stiu -si sa-mi dea partea care-mi revine cand i-o avea banii. Ca mi se pare ca ma tot amana si invoca tot felul de lucruri cu actele.