Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... eliberare carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

eliberare carte funciara

Buna ziua. Pe data de 26 mai 2011 am participat la succesine intr-un orasel. (m-am grabit cu ea fiindca vreau sa vand niste pamant). Pe cine am imputernicit sa se ocupe de asta (persoana impreuna cu care vand pamantul) mi-a dat certificatul de mostenitor, spunandu-mi ca trebuie sa astept 30 de zile pana primesc extrasul de carte funciara...explicandu-mi ca dureaza atata fiindca actele respective au fost trimise din orasel la municipiul resedinta de judet. Acuma va intreb pe dumneavoastra, atat de mult se asteapta dupa restul actelor, sau pers de care va spun ma minte?
buna ziua,
termenul este de 9 zile lucratoare de la data la care se receptioneaza actele in original.
Pe 26 mai, cand a avut loc succesiunea, am primit un certificat de mostenitor (ma rog, copie) pe loc. Notarul de-acolo ne-a spus ca dureaza ceva zile pana primim cartea funciara...dar nu si cat. Vreti sa spuneti ca deja trebuia sa fi intrat in posesia actelor??? Teama mea era ca persoana pe care am imputernicit-o sa nu fi vandut pamantul fara sa stiu -si sa-mi dea partea care-mi revine cand i-o avea banii. Ca mi se pare ca ma tot amana si invoca tot felul de lucruri cu actele.
anapopana, utilizator