avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate fia126

Activitate fia126

Astazi 18.04.2011 am gasit in cutia postala 2 coli A4 astfel: 1. proces verbal de constatare a contraventiei
2.proces verbal de indeplinire a procedurilor de comunicare a procesului verbal de constatare a contraventiei.
Prin acestea doua mi se aduce la cunostinta ca in data de 31.10.2010 am fost surprins circuland fara rovinieta, si ca in data de 25.03.2011 s-a intocmit prezentul proces verbal.
Dupa cum am mentionat si mai sus eu nu am semnat pentru primirea acestui proces verbal, in schimb a semnat cineva(persoana necunoscutade mine), dar nu este trecut decat numele si prenumele respectivului fara a trece si datele acestuia din buletin (cum este normal).
Cum ar trebui procedat pentru a nu plati, deoarece teoretic nu am luat la cunostinta?
Multumesc anticipat !
Multumesc mult pentru raspuns .
Sunt administratorul unei intreprinderi individuale:
-este vorba de o florarie intr-un complex comercial
-nu sunt platitor de t.v.a.
-nu tin contabilitate in partida simpla conform " Codul Fiscal/TITLUL III Impozitul pe venit/CAP. II Venituri din activitati independente, art 49 /(8) Contribuabilii care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit nu au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla pentru activitatea respectiva."
-platesc impozit conform nomenclatorului activitatilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit
# Intrebarea este daca imi trebuie casa de marcat si ce evidente contabile trebuie satin?