Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... casa de marcat si intreprinderea individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

casa de marcat si intreprinderea individuala

Sunt administratorul unei intreprinderi individuale:
-este vorba de o florarie intr-un complex comercial
-nu sunt platitor de t.v.a.
-nu tin contabilitate in partida simpla conform " Codul Fiscal/TITLUL III Impozitul pe venit/CAP. II Venituri din activitati independente, art 49 /(8) Contribuabilii care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit nu au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla pentru activitatea respectiva."
-platesc impozit conform nomenclatorului activitatilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit
# Intrebarea este daca imi trebuie casa de marcat si ce evidente contabile trebuie satin?
Sunteti obligat sa utilizati casa de marcat ,conform OUG 28/1999 daca efectuati livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari servicii direct catre populatie .
Multumesc mult pentru raspuns .