avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate loredana69

Activitate loredana69

Răspuns la discuția grad de handicap
-6 la ambii
Răspuns la discuția grad de handicap
am o matusa in varsta cu probleme oculare si doream sa aflu (in functie de dioptriile care le are)daca se incadreaza in unul din cele 4 grade de handicap.
stie cineva sa mi spuna daca evaluarea gradului de handicap in afectarea functiilor vederii se face in functie de dioptrii(acolo unde e cazul)?unde pot gasi informatii despre acest lucru?
Răspuns la discuția decedatul meu in groapa altuia
socrul meu a decedat in casa concubinei deci nu era la spital.a murit pe 18 si pe 21 a fost inmormantat fara a anunta fiica.
Răspuns la discuția decedatul meu in groapa altuia
cum sa fie revendicat de familie daca aceasta nici nu stia de decesul acestuia?intrebarea era cum de cineva poate inmormanta o persoana fara a face parte din fam?
socrii mei au divortat acum 20 ani socrul alegand sa paraseasca caminul conjugal si sa traiasca in concubinaj cu o alta femeie.socrul meu are un singur copil (sotia mea)deci un singur mostenitor.de curand acesta a decedat fiind inmormantat de concubina cu ajutorul unui vecin fara ca unicul copil sa fie anuntat.ma intreb cum de au putut face acest lucru (sa l inmormanteze)atata timp cat exista un mostenitor legal,o ruda de gr.1?cum au reusit sa i a certificatul de deces,ajutorul de inmormantare etc.?mai mult de cat atat locul unde este ingropat e pe numele vecinului care mi a cerut 10 mii lei ca sa l treaca pe numele fiicei.mortul meu in groapa altuia.ce putem face ca acest loc de veci sa intre in posesia noastra fara a fi excrocati de acest individ,pentru a putea plati taxele anuale,pt a putea sa i facem un monument,pt a nu ne trezi ca dupa 7 ani osemintele sa dispara?multumesc!
am un copil de 7 ani care in toamna ar trebui sa mearga la scoala.am mers pe 7 martie(termenul legal de inscriere)si i am depus dosarul la scoala de circumscriptie.de atunci am mai mers de doua ori sa vad la ce invatator a fost repartizat copilul meu dar mi s a spus ca inca nu s a intamplat acest lucru.pe 18 iulie am mai mers o data si listele erau facute pe invatatori dar copilul meu nu era trecut la nici unul din ei.am solicitat sa fiu trecut la unul din ei dar mi s a refuzat acest lucru de catre doi invatatori pe motiv ca nu au locuri si asa sunt pasat de la unul la altul.cum se poate ca un copil din circumscriptie sa nu si gaseasca lucul intro clasa iar cei veniti in celelalte etapede inscriere au loc?ba mai mult unul din invatatori mi a spus ca trebuia sa vin cu 2-3 ani in urma sa prind un loc in clasa lui.ce pot sa fac?unde sa ma adresez?nu ma baga nimeni in seama.multumesc!
Discuție plata c.a.s.
pot plati la cas o asigurare medicala daca nu lucrez ,nu am firma ,nu am pfa?doresc sa beneficiez de servicii de sanatate din sectorul public daca o sa am nevoie si doresc sa platesc o asigurare.ma poate ajuta cineva?multumesc
Răspuns la discuția adresa anterioara
ma gandeam sa incerc la evidenta populatiei ,ei sigur au date despre acest lucru.
nu inteleg raspunsul,imi pare rau