Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

grad de handicap

stie cineva sa mi spuna daca evaluarea gradului de handicap in afectarea functiilor vederii se face in functie de dioptrii(acolo unde e cazul)?unde pot gasi informatii despre acest lucru?
Concret care este interesul dvs;evaluarea gradului de handicap sau informatii despre afectarea functiilor vederii?
Incadrarea in afectiune cu grad de handicap intra in competenta stricta a comisiei de expertiza medicala persoane cu handicap
Incadrarea afectiunii si acordarea gradului de handicap se realizeaza prin analiza documentelor medicale ,coroborate cu starea de sanatate a solicitantului-in raport de nomenclatorul afectiunilor si anexa criterii medico-psihosociale de incadrare in grad de handicap
am o matusa in varsta cu probleme oculare si doream sa aflu (in functie de dioptriile care le are)daca se incadreaza in unul din cele 4 grade de handicap.
Competenta a se pronunta este numai comisia de expertiza medicala persoane cu handicap care analizand documentele medicale,eventual concluzii investigatii de specialitate ,poate emite decizie /certificat de incadrare in grad de handicap
Ce afectiune si ce dioptrii are matusa dvs ?
-6 la ambii
Aceasta valoare nu reprezinta element in baza caruia persoana sa fie incadrata in grad de handicap cu decizie/certificat de handicap