avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

grad de handicap

stie cineva sa mi spuna daca evaluarea gradului de handicap in afectarea functiilor vederii se face in functie de dioptrii(acolo unde e cazul)?unde pot gasi informatii despre acest lucru?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 15:14, 28 August 2012
Concret care este interesul dvs;evaluarea gradului de handicap sau informatii despre afectarea functiilor vederii?
Incadrarea in afectiune cu grad de handicap intra in competenta stricta a comisiei de expertiza medicala persoane cu handicap
Incadrarea afectiunii si acordarea gradului de handicap se realizeaza prin analiza documentelor medicale ,coroborate cu starea de sanatate a solicitantului-in raport de nomenclatorul afectiunilor si anexa criterii medico-psihosociale de incadrare in grad de handicap
am o matusa in varsta cu probleme oculare si doream sa aflu (in functie de dioptriile care le are)daca se incadreaza in unul din cele 4 grade de handicap.
Competenta a se pronunta este numai comisia de expertiza medicala persoane cu handicap care analizand documentele medicale,eventual concluzii investigatii de specialitate ,poate emite decizie /certificat de incadrare in grad de handicap
Ce afectiune si ce dioptrii are matusa dvs ?
-6 la ambii
Aceasta valoare nu reprezinta element in baza caruia persoana sa fie incadrata in grad de handicap cu decizie/certificat de handicap

Alte discuții în legătură

Grad handicap alo65 alo65 Am probleme cu vederea port ochelari cu dioptri +2 la ambi ochi ,pot beneficia de grad de handicap pentru afectarea functiei vederi ? (vezi toată discuția)
Cod boala handicap valy_gaby94 valy_gaby94 buna seara. As dori daca se poate o adresa unde sa gasesc codurile de boala pentru pensionare. nu coduri boala medic familie. Vreau sa vad daca ... (vezi toată discuția)
Este sau nu un handicap? sabadaclarisa sabadaclarisa mama mea are 58 ani.in urma unui atac cerebral a ramas paralizata.ea are nevoie de supraveghere permanenta,nu are pensie sau alt fel de venit.poate fi ... (vezi toată discuția)