avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate biancadet

Activitate biancadet

Voi face un contract de intretinere(notarul mi-a spus ca e cea mai buna varianta) cu o batrana de 84 ani care e intr-o stare f buna pentru varsta ei. Dansa nu vrea insa sa o ingrijesc decat in momentul in care nu va mai putea sa o faca singura, iar eu am doua servicii si deci am ocupata mai toata ziua si nici nu locuiesc impreuna cu ea. Bineinteles ca in momentul in care nu va mai putea sa se descurce bine am de gand sa o ingrijesc.
Acuma: daca dupa moartea batranei (nu are copii doar nepoti de frati cum e si mama mea)cineva vrea sa conteste acest act de intretinere poate sa o faca?
Iar eu ce trebuie sa fac in conditiile in care batrana, pe o anume perioada(cat e in stare sa se intretina singura)nu vrea decat sa o mai plimb cu masina din cand in cand in diferite locatii, sau sa ii culeg merele sau strugurii. Vrea sa isi plateasca singura cheltuielile atata timp cat e in stare si nu accepta sa ii dau bani
Răspuns la discuția buna ziua
multumesc de raspuns,insa,in continuare, mai am o intrebare :batranei ii este indiferent ce fel de act se va face; mi-e mi-ar conveni vanzare cumparare si as vrea sa stiu cine stabileste sumele, pot fi stabilite de noi sau trebuie stabilita valoarea casei de un evaluator sau notar.....
o matusa (care nu are copii)vrea sa-mi dea o casa in schimbul intretinerii pana la deces
as vrea sa stiu care este cea mai buna forma de contract (contract de intretinere sau contract de vanzare cumaparare cu clauza de intretinere?),care sa nu poata fi atacata de alti veri de-ai mei dupa decesul batranei
Discuție buna ziua
o matusa (care nu are copii)vrea sa-mi dea o casa in schimbul intretinerii pana la deces
as vrea sa stiu care este cea mai buna forma de contract (contract de intretinere sau contract de vanzare cumaparare cu clauza de intretinere?),care sa nu poata fi atacata de alti veri de-ai mei dupa decesul batranei