Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... batrana nu doreste sa o intretin decat in caz de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

batrana nu doreste sa o intretin decat in caz de neputiinta

Voi face un contract de intretinere(notarul mi-a spus ca e cea mai buna varianta) cu o batrana de 84 ani care e intr-o stare f buna pentru varsta ei. Dansa nu vrea insa sa o ingrijesc decat in momentul in care nu va mai putea sa o faca singura, iar eu am doua servicii si deci am ocupata mai toata ziua si nici nu locuiesc impreuna cu ea. Bineinteles ca in momentul in care nu va mai putea sa se descurce bine am de gand sa o ingrijesc.
Acuma: daca dupa moartea batranei (nu are copii doar nepoti de frati cum e si mama mea)cineva vrea sa conteste acest act de intretinere poate sa o faca?
Iar eu ce trebuie sa fac in conditiile in care batrana, pe o anume perioada(cat e in stare sa se intretina singura)nu vrea decat sa o mai plimb cu masina din cand in cand in diferite locatii, sau sa ii culeg merele sau strugurii. Vrea sa isi plateasca singura cheltuielile atata timp cat e in stare si nu accepta sa ii dau bani
biancadet, utilizator
Contractul de intretinere nu poate fi contestat decat daca dv nu va indepliniti obligatiile prevazute de lege.Contractul de intretinere o transforma practic pe batrana intr-un copil mic, iar dv trebuie sa aveti grija de ea : procurarea de hrana, de medicamente, intretinerea case, ingrijirea batranei, si totul din banii dv.
Daca batrana are frati, acestia vor fi mostenitorii dansei. Daca au decedat sau renunta la mostenire, nepotii de care vorbiti vor fi mostenitorii.
Dupa decesul doamnei, nepotii in calitate de mostenitori pot solicita rezolutiunea contractului sau anularea daca nu au fost respectate conditiile de fond.
Rezolutiunea se solicita numai in caz de neexecutare CULPABILA a obligatiilor de catre dumneavoastra. Lucru pe care ei trebuie sa il probeze.